Вільні радикали збільшують тривалість життя Автор: lesya · Опубліковано: 22.12.2010 12:02 · Розділ: Медицина

У нашому суспільстві в цілому та в середовищі медиків зокрема чомусь прийнято вважати, що вільні радикали викликають старіння, в той час як антиоксиданти, пригнічуючи реакційну здатність цих молекул, навпаки, уповільнюють процес. Однак нещодавно міжнародна група вчених, провівши низку необхідних досліджень, довели, що це не зовсім так.

В процесі дослідження нематоди Caenorhabditis elegans, організм яких виробляв більше вільних радикалів самостійно або ж у зв'язку з вживанням відповідних гербіцидів, жили довше, ніж зазвичай. Більше того, коли до організму цих мутантів потрапляли антиоксиданти, ефект збільшення тривалості життя моментально зникав, і черв'яки жили стільки, скільки належить жити черв'якові.

Зігфрід Хекімі з Університету Макгілла (Канада) вважає, що вільні радикали (активні форми кисню) є частиною нормальної стресової реакції організму та певною мірою здійснюють позитивний вплив на його роботу та функціонування відповідних органів.

"Ймовірно, причина кореляції між вільними радикалами та старінням пов'язана з тим, що їхня поява в мітохондріях зумовлена насамперед реакцією на пошкодження внаслідок процесу старіння, - розмірковує вчений. - З їхньою допомогою організм намагається боротися".

Водночас деякі фахівці пояснюють корисний вплив фізичних вправ на організм людини саме тим, що фізичні навантаження призводять до невеликого збільшення рівня активних форм кисню.

Вчені пояснюють користь помірного вживання червоного вина власне невеликим вмістом вільних радикалів (фото взято з сайту vkurse.ua)
Вчені пояснюють користь помірного вживання червоного вина власне невеликим вмістом вільних радикалів (фото взято з сайту vkurse.ua)

Окрім того, дослідники підозрюють, що позитивний ефект помірного споживання алкоголю зумовлений не наявністю, приміром, у червоному вині антиоксидантів, а м'яким окисним стресом, викликаним алкоголем.

Та разом з тим це не означає, що вільні радикали беззастережно корисні. Вони позитивно впливають на здоров'я лише на нормальному рівні, однак в разі сильного стресу або ж у випадку прогресуючого захворювання заподіяна ними шкода перевершує позитивний ефект.

Баррі Холліуелл з Національного університету Сінгапуру вважає, що активні форми кисню, ймовірно, сприяють розвитку раку та нейродегенеративних захворювань, не дивлячись на позитивний ефект на нижчих рівнях. Водночас вони ж і є причиною появи зморшок на шкірі.

Механізм, за допомогою якого вільні радикали продовжують життя, залишається поки що не вивченим. Разом з тим, слід розуміти, що збільшення тривалості життя зовсім не означає підвищення його якості.

Та разом з тим нова точка зору ставить під сумнів ідею необхідності винаходу антиоксидантної таблетки, яка б уповільнювала процес старіння та захищала від хвороб. "Якщо провести клінічні випробування такого препарату, ніякого ефекту не буде", - впевнений Хекімі.

Джерело: http://newsland.ru/


Інші новини розділу