Таємниці вагітності однієї королеви Автор: lesya · Опубліковано: 17.12.2010 13:17 · Розділ: Цікаві факти

Початок 20-го століття. За офіційними повідомленнями, у сербської королеви Драги Обренович вже почалися перейми, які, щоправда, затягнулися з незрозумілих причин. Очікувалося, що вона ось-ось народить спадкоємця, однак в газетах з’явилися чутки, що вагітність протікає з низкою незвичайних відхилень.

Однак звернімося до історії. В давнину якщо солдат короля на полі бою був поранений, то його лікували, докладаючи всіх зусиль, оскільки військово-польова хірургія ще з епохи Відродження стала однією з найпопулярніших галузей медицини. Та й на пенсію колишній вояка міг розраховувати, якщо залишався інвалідом. Настільки ж бурхливо та стрімко розвивалася й наука допомоги породіллі. Зате ті матері, які після перенесення багатьох пологів хворіли жіночими недугами, ні про пенсії мріяти не могли, ні про безкоштовне лікування. І вже зовсім незавидною була доля тих жінок, в яких такі хвороби викликали безпліддя. Їх соромилися сім'ї, а церква вважала покараними за тяжкі гріхи.

Виявилося, що королева не була шахрайкою
Виявилося, що королева не була шахрайкою

У даному контексті стає зрозумілим, чому гінекологія як медична наука про охорону жіночого здоров'я оформилися досить пізно, через багато десятиліть після того, як виокремився акушерський напрям.

Так, приміром у Росії перша кафедра «повивального мистецтва» при Московському університеті була заснована в 1804 році. А ось перша кафедра «жіночих хворіб», перша гінекологічна клініка та інститут удосконалення знань, вмінь та навичок гінекологів з'явилися лише в 1889-1896 роках. Засновником цих установ був Володимир Федорович Снєгірьов, основоположник наукової гінекології в Росії. Володимир Федорович прославився, окрім усього іншого, як феноменальний діагност, досягнення якого цінували навіть короновані особи.

Однак вернімося до королеви. У 1902 році Микола II, який добре знав Снєгірьова, оскільки той лікував його дружину та інших родичок імператора, доручив йому терміново оглянути в Белграді сербську королеву Драгу Обренович.

Як зазначалося вище, в газетах з’явилися чутки, пов’язані з невідомими ускладненнями перебігу вагітності королеви. Цим одразу ж скористалися антимонархічні партії. Через австрійську і румунську пресу вони почали переконувати сербів, що авантюристка-королева фальсифікувала власну вагітність, щоб зміцнити свої позиції на троні. А немовля-спадкоємця просто придбає за гроші в якоїсь бідної жінки. В країні назрівав скандал, який загрожував перерости в масові заворушення. Така перспектива надто стурбувала Зимовий палац, оскільки збереження стабільності в цій балканській країні було вкрай важливим для безпеки монархії в Росії. Отже, встановити медичну істину було абсолютно необхідно.

От тільки як це міг зробити гінеколог, якщо оглядати себе занадто сором'язлива (а, може, й безчесна) королева дозволяла виключно вище пояса? В основному з цієї причини один за одним роз'їжджалися з Белграда найкращі гінекологи світу, запрошені для консультацій та проведення обстеження. Успішним виявився лише той лікар, який приїхав з Росії.

Провівши обстеження в дозволеному обсязі, Снєгірьов зрозумів, що королева та її лікарі не були шахраями. Та все ж останні помилково призначили жінці строгий постільний режим і посилене харчування. А у Драги й без того спостерігалася схильність до ожиріння, розлади травлення та різноманітні ендокринні порушення, які й стали причиною збоїв менструації. В результаті стрімке збільшення жирового сальника імітувало зростання живота вагітної жінки. Рухливість кишечника, зумовлену надмірним метеоризмом лікарі прийняли за рухи плоду. А гострі шлункові болі видалися їм родовими переймами. Снєгірьов зумів переконати народу, що помилка була випадковою. Політична напруга минула, а Микола II висловив лікарю свою вдячність.

Джерело: http://www.medpulse.ru


Інші новини розділу