Запам'ятати нове слово можна за 15 хвилин Автор: lesya · Опубліковано: 16.12.2010 11:01 · Розділ: Наука

За даними дослідження, проведеного нейробіологами з Кембриджу (Univercity of Cambridge), Великобританія, мозок людини здатен запам'ятати нове слово менш ніж за 15 хвилин. Тепер багатьом людям нічим буде виправдати те, що вони не можуть вивчити іноземну мову.

Все, що необхідно зробити для запам'ятовування нового слова - прослухати його близько 160 разів. Після цього головний мозок формує нову мережу нейронів, спеціально навчену на згадування повторюваного слова. З'ясувалося, що цей процес відбувається набагато швидше, ніж вважалося раніше.

Доктор Юрій Штиров разом з колегами в процесі дослідження провели моніторинг мозкової активності 16 здорових добровольців. За допомогою електродів, закріплених на головах бажаючих, були записані імпульси, які виникали тоді, коли людина чула знайоме їй слово. Після цього добровольцям давали слухати штучно створене слово багато разів підряд.

Людина здатна запамятати нове слово за 15 хвилин
Людина здатна запамятати нове слово за 15 хвилин

За словами доктора Штирова, спочатку мозку доводилося дуже сильно напружуватися, щоб впізнати чи розрізнити нове слово. Та вже після 160 повторів і близько 14 хвилин випробування нові зміни в пам'яті перестали відрізнятися від тих, що супроводжували сприйняття вже давно знайомої лексики.

«Про що це свідчить? Насамперед про те, що дуже важливо практикувати мову. Можна навіть просто слухати - наші добровольці слів не повторювали, - стверджує спеціаліст. - Якщо б вони повторювали слова, це б, напевно, розповсюдило нові нейронні зв'язки в ту частину мозку, яка відповідає за мову».

Однак доктор Штиров та його колеги з Медичної дослідницької ради з питань вивчення мозку і когнітивних здібностей людини (Medical Research Council's Cognition and Brain Sciences Unit), Великобританія, розробили метод лікування афазії за допомогою інтенсивних вправ (терапія примусу - constraint-induced aphasia therapy - CIAT), не для того, щоб туристи змогли вивчити якусь іноземну мову, а, насамперед, з метою допомогти людям з порушенням мовлення навчитися знову говорити.

Доктор Штиров у даному контексті підкреслює: «Дане дослідження припускає, що значно швидше відновлення можливе, якщо лікування людей з ушкодженнями мозку, приміром, в результаті інсульту, впливатиме на здатність мозку швидко залишати відбитки в пам'яті».

Метод Штирова дуже зацікавив Пола Нобла (Paul Noble), вчителя іноземної мови, який в процесі роботи намагався змусити учнів «забути» те, що вони щойно вивчили: вважалося, що повторення - ключ до успіху, однак згодом виявилося, що пам'ять краще та ефективніше працює в розслабленому стані, коли людина не намагається спеціально щось запам'ятати.

Нобл порівнює: «Якщо ви цікавитеся спортом, ви пам'ятаєте всіх гравців, команди, результати та правила, хоча спеціально ніколи їх не вивчали. Ви пам'ятаєте все це тому, що постійно повертаєтеся до теми знову і знову. Мозок не може запам'ятати все, що ви коли-небудь бачили, інакше можна було б з'їхати з глузду, йому доводиться вибирати те, що важливе, а що ні».

Проте з віком здатність мозку швидко створювати нові нейронні зв'язки погіршується, і тоді регулярні тренування допоможуть покращити пам'ять тим людям, які мають невеликі розлади пам'яті.

Джерело: http://www.vokrugsveta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.