Дерев'яний Стоунхендж: неолітичний храм чи фікція? Автор: lesya · Опубліковано: 14.12.2010 10:14 · Розділ: Культура

Зроблене нещодавно відкриття дерев'яної версії Стоунхенджа неподалік знаменитого пам'ятника сприйнялося більшістю як одне з найважливіших археологічних відкриттів останнього часу, однак на сьогоднішній день експерти висловлюють сумніви з приводу того, що знахідка й справді є неолітичним храмом. Можливо, це всього- на- всього залишки збудованої порівняно недавно загороди.

Влітку цього року з’явилося шокуюче для представників наукової громадськості повідомлення про те, що на відстані 900 м від Стоунхенджа розташоване кільце з двадцяти чотирьох ям, діаметр кожної з них становить близько метра, в яких, можливо, розміщувалися колись дерев'яні стовпи висотою до чотирьох метрів, оточені ровом та насипом, діаметр якого, за окремими даними, становив 25 м. За словами учасників дослідження, присвяченого вивченню таємниць рівнини Солсбері, входи в «храм» були орієнтовані так само, як у Стоунхенджу: щоб під час літнього сонцестояння промені потрапляли точно в центр кільця.

Знімок, зроблений геофізичним устаткуванням
Знімок, зроблений геофізичним устаткуванням

Разом з тим, розкопки в цьому місці не проводилися, а ями були виявлені за допомогою геофізичного устаткування.

Керівник дослідницької групи Вінс Гефні з Бірмінгемського університету заявив, що споруда була збудована близько п'яти тисяч років тому, майже в той самий час, коли починали зводити Стоунхендж. Йшлося також про те, що знамените кам'яне кільце - явище не поодиноке, отож продовження дослідження на площі 13 кв. км повинне принести ще приголомшливіші результати.

Однак скептики мислять по- іншому. Уважне вивчення даних, отриманих перед цим колегами, начебто показало, що ніякого кільця насправді немає. Фігура, утворена особливим розміщенням ям, має кути та більше схожа на шестикутник. Майк Піттс, редактор журналу British Archaeology та визнаний експерт з Стоунхенджу, разом з іншими вченими дійшов висновку, що це, скоріше за все, залишки огорожі, зведеної на початку XX століття за наказом влади чи якоїсь приватної особи для охорони могильника - стародавнього, та все ж не настільки, як Стоунхендж.

Водночас Вінс Гефні визнає, що всередині кільця знаходиться якесь поховання. Однак при цьому додає: “Вибачте, але я не знаю, що це за огорожа, стовпи якої мають метр в діаметрі та на метр заглиблюються в землю. Іншими словами, вони повинні були нагадувати телеграфні стовпи, а зовсім не кілочки. Не виявлено також цвяхів, які обов'язково залишилися б, якщо б це була сучасна огорожа. Що ж стосується певної незграбності - це просто недоліки фотографії, зробленої радаром. Окрім того, не слід очікувати від неолітичної пам'ятки ідеальної окружності”.

Джерело: http://science.compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?