Зміни клімату міняли культуру древніх індіанців Автор: lesya · Опубліковано: 13.12.2010 14:03 · Розділ: Культура

Окремим племенам стародавніх людей, які потрапили до Північної Америки з Євразії ще 14 тисяч років тому, довелося пережити кілька періодів потеплінь і похолодань. Як їм вдавалося справлятися з труднощами, викликаними істотними змінами клімату, дізналися нещодавно канадські вчені.

В ті часи, коли сільське господарство ще не розвинулося й люди займалися полюванням і збиральництвом, їхнє життя повністю залежало від природи. Ще один доказ того, наскільки тісним був цей зв'язок, відшукали вчені Університету Оттави під керівництвом доктора Самюеля Муноза (Samuel E. Munoz). В процесі досліджень вони виявили, що коливання клімату за часів пізнього голоцену впливали не лише на чисельність древніх індіанських племен, що проживали на той час на північному сході США, та навіть змінювали особливості їхньої культури. Муноз разом з колегами, проаналізувавши безліч археологічних знахідок, виявлених на території штатів Мен і Пенсільванія, з'ясував, як змінювався клімат на цих територіях за допомогою проведення пилкового аналізу та дослідження викопного вугілля.

Зміни клімату міняли хід життя палеоіндійців (фото взято з сайту ru.wikipedia.org)
Зміни клімату міняли хід життя палеоіндійців (фото взято з сайту ru.wikipedia.org)

Згідно з сучасними уявленнями, люди вперше потрапили до Північної Америки з Євразії через Берингову протоку. Це сталося приблизно 14 тисяч років тому, під час холодної та сухої кліматичної фази четвертинного періоду. Тоді рівень води в протоці знизився за окремими даними майже на сто метрів, в результаті чого між двома континентами утворився широкий міст із суші, по якому з Євразії в Північну Америку перейшло багато видів рослин, тварин і племена людей.

Потрапивши на північноамериканський континент, племена не змогли просунутися далеко на південь: на заваді став льодовик, південний край якого проходив по межі сучасного басейну річки Юкон. Культуру цих племен вчені зараховують до епалеоіндійского періоду (14-11 тис. років тому). На місці поселень того часу знайдено безліч кам'яних наконечників списоподібної форми.

«Протягом палеоіндійського періоду на північному сході США переважала тундрова рослинність, зустрічалися осоки, а з деревних рослин домінували сосни та ялини. На основі аналізу копалин вугілля вдалося встановити, що в саме в той період відбулася значна кількість пожеж (скоріше за все зумовлена надмірною сухістю клімату в літні періоди). Чисельність популяції древніх племен зберігалася на досить- таки низькому рівні аж до настання пізньої архаїчної епохи. Причина тому - холодний клімат та велика кількість снігу взимку», - зауважує Муноз.

Нова архаїчна епоха прийшла на зміну палеоіндійській близько 11 тис. років тому. В цей час з'являються нові знаряддя праці - поліровані кам'яні грузила, кам'яні якорі для човнів, рибальські гачки, кістяні гарпуни. Клімат стає теплішим, змінюється й загальний вигляд рослинності. Причина цих змін - танення Лаврентійського крижаного щита, який знаходився на території Канади та захоплював північну частину США. Коли він розтанув, то, по-перше, звільнилися величезні території, а по-друге, підвищилася вологість повітря, що й сприяло появі на цій території нових видів рослин.

«Протягом ранньої архаїчної епохи з'являється дуб, а клімат стає значно теплішим. Під час пізньої архаїки (5 тисяч - 2 тисячі років тому) опадів влітку стає більше, що сприяє зниженню кількості пожеж. Водночас у рослинних співтовариствах з'являється тсуга, бук і гікорі (один з видів ліщини). Зростає кількість вугілля антропогенного походження. У цей же час різко зростає чисельність древніх племен», - стверджує Муноз.

За даними авторів дослідження, в кінці періоду Вудленд або культури похоронних насипів (1000-500 років тому) спостерігається ще один вибух чисельності населення. Але причина його криється вже не в змінах клімату чи особливостях рослинності. Вся справа в тому, що саме тоді люди почали обробляти землю та вирощувати кукурудзу.

Джерело: http://www.infox.ru/


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?