Тіло мертвого жебрака змінило хід подій Другої світової війни Автор: lesya · Опубліковано: 07.12.2010 09:27 · Розділ: Цікаві факти

Нацисти під час Другої світової війни потрапили в розставлену британцями пастку, прийнявши мертвого жебрака за тіло ворожого офіцера з секретними документами. Як це сталося і чи може така тактика бути використана військовими сьогодні?

Щуряча отрута, ясна річ, - не найприємніший спосіб розпрощатися з життям. Однак саме з її допомогою наклав на себе руки взимку 1943 року безробітний та бездомний чоловік, звали якого Гліндауер Майкл. Тіло померлого знайшли холодного січневого вечора на території одного з лондонських складів. У відповідних документах наголошувалося, що причиною смерті стало отруєння фосфором. Тіло не поховали - ні в столиці, ні в рідному містечку десь у південному Уельсі. Натомість коронер запропонував "вивезти його з Англії", після чого Гліндауеру Майклу довелося померти вдруге. І ця його смерть сприяла зміні перебігу подій Другої світової війни.

Протягом трьох місяців тіло пролежало замороженим в одному з лондонських моргів, а згодом його перевезли до берегів південної Іспанії. Офіцери британської розвідки Чарльз Колмонделі та Юен Монтегю, доклавши чимало зусиль, надали трупу вигляду померлого офіцера - вигаданого капітана Вільяма Мартіна. Для цього вони протягом декількох місяців складали легенду, до якої неможливо було б причепитися.

В кишені померлого розмістили посвідчення особи, прокомпостовані квитки й листи від нареченої, а до зап'ястя прикували невеликий чемодан, всередині якого була записка з грифом "Особисто та цілком таємно". В ній велася мова про те, що союзницькі війська мають намір увійти на територію Греції. Насправді ж у планах антигітлерівської коаліції значилася зовсім не Греція, а Сицилія.

Коли труп виловили - неподалік порту Уельва, - його, як і очікувалося, прийняли за британського військового кур'єра, який загинув в авіакатастрофі. Представники іспанської влади погодилися поховати його без зволікань - через спеку тіло швидко розкладалося, - а його речі помістили під замок.

Таким чином, бездомного уельського алкоголіка було з усіма військовими почестями поховано на залитому сонцем іспанському кладовищі.

Нацисти не підозрювали, що їхні секретні повідомлення розшифровані британцями
Нацисти не підозрювали, що їхні секретні повідомлення розшифровані британцями

Операція з Майклом була заснована на вигаданій Яном Флемінгом операції "М'ясний фарш" та реалізована Колмоделі й Монтегю, що працювали у Військовому кабінеті Вінстона Черчілля. Коронер заздалегідь отримав завдання знайти відповідний труп та підробити документи.

Але чому саме Іспанія? Офіційно ця країна дотримувалась нейтралітету, та в дійсності була переповнена нацистськими шпигунами. Труп повинен був стати приманкою для педантичного та доволі приземленого німецького агента, який працював у цьому регіоні. Звали його Адольф Клаус.

Британці сподівалися, що несправжні документи виявляться достатньо переконливими для того, щоб завдяки Клаусу дезінформація дійшла аж до самого Гітлера.

На той час кінцевий результат війни ще не зовсім окреслився: Німеччина утримувала величезні простори в Радянському Союзі та Європі.

"Це був період, коли шпигуни працювали дуже активно, сторони з усіх сил блефували й контрблефували, - стверджує Аміас Годфрі з військового науково-дослідного інституту RUSI (Royal United Services Institute). - Використовувалися й інші трюки - приміром, ілюзіоніст, якого направили до Північної Африки з завданням створити з дзеркал і надувних танків враження наступу величезної армії. Однак операція "М'ясний фарш" була видатною. Це була вкрай незвичайна операція, проведена у вкрай незвичайний час.”

"Ми завдяки діяльності дешифрувальника з Блетчлі-парку фактично читали німецьке листування, - стверджує Макінтайр, маючи на увазі британський підрозділ, який зумів розкодувати повідомлення "Енігми", про що німці взагалі не здогадувалися. - Ми дізнавалися про думки та плани Гітлера в режимі реального часу".

Натомість німці й поняття не мали, що їх кодовані повідомлення читали британці. Перехоплення, які здійснював Блетчлі-парк, дозволяли британському командуванню ознайомлюватися з цілком таємним листуванням німецького генштабу з військами. В результаті Монтегю та його оточення дізнавалися найпотаємніші деталі, пов’язані з ключовими діячами рейху, що й дозволило їм настільки успішно розробити план.

Водночас у Колмондлі і Монтегю вже був досвід проведення схожих операцій. Ще до "М'ясного фаршу" вони створили мережу з уявних подвійних агентів, через яку передавали дезінформацію нацистам. Ці придумані шпигуни - такі, як і Майкл,- мали роботу, сім'ї, коханок, улюблені заняття та навіть власних банківських менеджерів.

Натомість німці вважали, що у них на території Сполученого Королівства діє прекрасна мережа таємних агентів. Насправді ж їх просто- на- просто не існувало.

Після напруженого тижня чи двох ретельної роботи- німці далеко не одразу зуміли відчинити валізку - фотографії фальшивих документів потрапили, врешті-решт, до Гітлера на стіл. Він повірив - і в результаті перекинув до Греції цілу танкову дивізію.

А на початку липня союзники атакували Сицилію. Острів було захоплено, водночас британці втратили набагато менше особового складу та кораблів, ніж очікувалося та передбачалося експертами.

"Муссоліні просто вийшов з гри, - говорить Макінтайр. - Зіткнувшись з таким вторгненням на півдні, Гітлер був змушений скасувати велику наступальну операцію, яку планував провести проти СРСР. Німці з цього моменту зайняли оборонні позиції. А Червона Армія не зупинилася, доки не сягла Берліну ".

Джерело: http://www.bbc.co.uk


Інші новини розділу