Палац правителів Ширвану Автор: lesya · Опубліковано: 03.12.2010 10:27 · Розділ: Культура

В самісінькому серці древнього Баку, на трьох терасах, що височіють одна над одною, мальовничо розташувався Палац Ширваншахів, який справедливо вважається видатною пам'яткою середньовічного Азербайджану.

На початку XV століття правитель Ширвану переніс столицю держави з Шемахи в Баку, де й почав створюватися архітектурний ансамбль Палацу Ширваншахів. Його увінчані куполами будівлі з порталами та мінаретом розташовані на найвищій точці одного з пагорбів Старого міста - "Ічері-Шехер". Окрім двоповерхової будівлі самого палацу, який налічує близько 50 різноманітних приміщень, суворого і лаконічного, з виразними стрілчастими нішами, в ансамбль цього архітектурного витвору ідеально вписується діванхане, усипальниця ширваншахів, палацова мечеть з мінаретом, лазня та мавзолей.

На території палацу - невеликий двір, з трьох боків оточений галереями- аркадами (фото взято з сайту polyglot-learn-language.com)
На території палацу - невеликий двір, з трьох боків оточений галереями- аркадами (фото взято з сайту polyglot-learn-language.com)

Діванхане - восьмигранний зал всередині невеличкого двору, оточеного з трьох боків галереєю з арок, - традиційно був місцем офіційних прийомів і державних нарад. Його архітектурна композиція та планування не мають аналогів в інших країнах Сходу, до того ж тут розташований сухий "молочний колодязь" п'ятиметрової глибини, відомий також своєю чудодійною властивістю повертати молоко породіллям, які його втратили.

Що ж стосується родинного склепу ширваншахів, то створив його архітектор Мухаммед Алі: митець зумів повідомити та увіковічнити своє ім'я, майстерно зашифрувавши його в орнаментальних медальйонах порталу. А неподалік склепу знаходиться палацова мечеть з витонченим мінаретом, висота якого сягає 22 метрів. Цікаво, що у верхні кути центрального залу мечеті вмуровано чотири великі глиняні глечики, звернені вузькими шийками всередину, що з одного боку забезпечує відмінний резонанс, а з іншого - є конструктивним антисейсмічним прийомом. У південній частині комплексу розташований невеликий за розміром восьмигранний мавзолей придворного вченого Сейіда Яхья Бакуві, увінчаний куполом у вигляді шатра. А в найнижчій точці комплексу, майже під самою землею, розташувалася палацова лазня, сьогодні вже зовсім зруйнована.

Взагалі Палацу Ширваншахів добре перепало протягом його історичного існування. Так, в момент взяття Баку військами Сефевідів у 1501 році палац був розграбований, тож на сьогоднішній день скарби ширваншахів знаходяться в музеях Туреччини, Ірану, Англії, Франції, Росії та Угорщини. Сильно зруйнували палац і бомбардування з моря російською ескадрою в 1723 році, при взятті міста перськими, а згодом і російськими військами в 1806 році. Після вступу Азербайджану до складу Російської імперії палац передали військовому відомству. В результаті остаточно була знищена блакитна глазурована мозаїчна штукатурка склепінь та куполів, а на стінах палацу до цього часу збереглися отвори від куль - результати тренувань солдатів. Цікаво, що наприкінці XIX століття військові мимоволі врятували комплекс, оскільки на цьому місці хотіли збудувати собор Олександра Невського. І лише та обставина, що військових нікуди було діти, врятувала архітектурну пам'ятку від повного та безповоротного знищення. У 1964 році комплекс оголошений музеєм- заповідником, тож на сьогоднішній день архітектурний ансамбль входить до Світової спадщини ЮНЕСКО.

Джерело: http://www.ekhoplanet.ru/


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?