Вчені продемонстрували ефект омолодження Автор: lesya · Опубліковано: 02.12.2010 11:35 · Розділ: Краса і здоров'я

Нещодавно вчені вперше продемонстрували ефект омолодження всього організму тварин, які страждають передчасним старінням, за допомогою активації спеціального ферменту в клітинах їхніх тканин. За даними дослідників, опублікованими журналом Nature, схожий метод може бути використаний і для запобігання старіння в людей.

Автори публікації продемонстрували ефект блокування роботи ферменту теломерази з його наступним «входженням» до складу спеціально виведеної генетичної лінії мишей. Функцією теломерази у клітині є, власне, подовження кінцевих ділянок хромосом, так званих теломер, які зменшуються під час кожного нового поділу клітини. Саме тому після досягнення теломерами певної відповідної довжини подальшого поділу не відбувається, і клітина відмирає. Перебіг цього процесу у всіх без винятку тканинах організму і викликає старіння.

В такому випадку використання теломерази з метою подовження теломери може стати засобом суттєвого подовження тривалості життя людей. Дослідження останніх десятиліть продемонстрували, що теломери є набагато складнішими та значеннєвішими компонентами клітин, ніж вважалося раніше, тому звичайне збільшення їхньої довжини з метою продовження життя може викликати негативні побічні ефекти.

В процесі роботи група вчених під керівництвом Рональда Де Піно (Ronald DePinho) продемонструвала на практиці те, що примусовий запуск роботи теломерази у клітинах тканин може використовуватися для боротьби з людськими недугами, зумовленими не природним, а передчасним старінням організму.

Дослідники вивели спеціальну генетичну лінію мишей, в яких функціонування теломерази було заблоковане, проте з легкістю знову активізовувалося під дією певної хімічної речовини.

В процесі проведення експерименту вчені показали, що вкорочення теломер у таких тварин протікає надзвичайно швидко, тому миші надто швидко старіють, втрачаючи репродуктивну функцію та страждаючи цілою низкою старечих хвороб, серед яких остеопороз, діабет та деградація нервової тканини.

Разом з тим вчені виявили, що «ввімкнення» функціонування теломерази у тварин, які вже досягли зрілості, дозволяє не лише зупинити, але й відновити значну кількість, здавалося б, незворотніх процесів. Так, тварини під час експерименту відновили репродуктивну функцію, а їхні органи - печінка, селезінка, кишечник та інші - повернулися до попереднього стану.

Теломери беруть участь у творенні клітин лише до певного моменту. Досягши відповідної довжини, вони відмирають (фото взято з сайту mediasphera.ru)
Теломери беруть участь у творенні клітин лише до певного моменту. Досягши відповідної довжини, вони відмирають (фото взято з сайту mediasphera.ru)

На думку Де Піно, результати проведеного дослідження доводять, що активізацію теломерази можна застосовувати з метою лікування рідкісних захворювань у людей, пов'язаних з передчасним старінням, і, ймовірно, для розвитку та розробки новітніх методик омолодження людського організму.

Втім, експерти, думку яких наводить інтернет-видання Nature NEWS, вважають, що вплив на природні процеси старіння за допомогою активізації теломерази може призвести до негативних наслідків та навіть зумовити розвиток ракових захворювань, оскільки роль теломер в організмі на сьогоднішній день достатньо не вивчена.

Джерело: http://news.students.ru


Інші новини розділу

 • Комфортні покупки в інтернет-магазині

  Комфортні покупки в інтернет-магазині · Jane Holiday · 14.06.2017 12:53

  В сучасному світі велика кількість покупок здійснюється покупцем через інтернет, але так не хочеться штудіювати мережу в пошуках різних інтернет-магазинів. Дуже зручно, коли усе необхідне зібрано на одному сайті. До вашої уваги, бренд «Подушка», який на своїй інтернет-сторінці зібрав велику кількість товару для різних галузей життя.


 • Дізнайтеся, яка рослина підходить вашому знаку зодіаку

  Дізнайтеся, яка рослина підходить вашому знаку зодіаку · Jane Holiday · 31.05.2017 15:30

  Часто трапляється, що ми заводимо в себе дома рослину, яка сподобалася і раптом бачимо, що вона не дуже нам підходить.


 • Здорова психіка: рецепт збереження

  Здорова психіка: рецепт збереження · Anastasia · 05.12.2016 17:27

  У безперервному вирі буденних справ ми не помічаємо, що звички допомагають продукувати стресові ситуації у нашому і без того неспокійному житті. Відсутність сну, ненормований режим харчування чи солодке на вечерю – всі ці на перший погляд буденні речі завдають шкоди нашій психіці. Тому вчені склали перелік звичок, які допоможуть вам жити у шаленому графіку.


 • Прикраси розповідають про характер людини

  Прикраси розповідають про характер людини · Anastasia · 24.11.2016 16:26

  Психологи дійшли до висновку, що ми підбираємо прикраси в залежності не від фінансових можливостей, а від нашого внутрішнього «я». Одні надають перевагу золоту чи діамантам, інші ж із радістю носять яскраву біжутерію. Вибір прикрас чи їх відсутність може розповісти про людину більше, ніж ми думаємо.


 • Зимова депресія: чим заїсти

  Зимова депресія: чим заїсти · Anastasia · 16.11.2016 13:09

  Зима – пора холоду, снігу та авітамінозу. Зміна погоди та температурних показників, безумовно, впливає на те, що ми кладемо до рота. Іноді дуже важко "не заїдати" похмурий день плиткою шоколаду, але ж це так приємно! Дієтологи стверджують, що зміна раціону в цей період року є нормою, але зловживати не варто, адже, в першу чергу, страждає здоров'я. Тому вони наводять короткий перелік продуктів, які можуть стати в нагоді при зимовій сплячці.