Воскові фігури мадам Тюссо Автор: lesya · Опубліковано: 01.12.2010 12:25 · Розділ: Культура

Першого грудня 1761 року народилася знаменита Марія Тюссо (Madame Tussaud) (пом. 16.04.1850) - француженка, яка свого часу створила знаменитий музей воскових фігур в самісінькому центрі Лондона. Народилася майбутня знаменитість в Страсбурзі в сім'ї Анни-Марії та Іоганна Гроссхольца. Через деякий час Йоганн дізнався, що справжнім батьком дівчинки є молодий красень, скульптор на ім’я Філіп Вільгельм Куртіус. Усвідомивши, що сталося, Йоганн Гроссхольц вирішив піти з сім'ї, залишивши дочки лише ім'я.

Для дівчинки це було одночасно і дарунком, і перешкодою, оскільки предки Гроссхольца належали колись до зневаженої усіма касти катів. Мати з дівчинкою переїхали до помешкання Куртіусу. Молодий скульптор дуже радів з цього приводу, в той час як крихітка із захопленням стежила, як він майстерно відливає з воску обличчя королів і королев.

На момент, коли Марі виповнилося 9 років, Париж якраз відзначав одруження спадкоємця престолу з Марією Антуанеттою. Батько дівчинки вирішив відтворити образи молодят у натуральну величину. Задум вдалося втілити в життя, тож незабаром за отримані кошти Куртіус придбав невелику крамничку, в якій розмістив свої численні витвори. А Марі в той час почала активно цікавитися мистецтвом скульптури. Крамничка швидко стала популярною в Парижі. Її свого часу відвідав Бенджамін Франклін, а господарів запрошував до себе в гості сам Вольтер.

Марі вже добре опанувала ремеслом: саме їй згодом доведеться знімати посмертно маску Жана-Жака Руссо. До того ж дівчина вміло займається підприємництвом. До неї за порадою звертався навіть сам король Людовик XVI. Батько в той час планує винайняти нове приміщення, виставивши поряд з відображеннями постатай перших людей країни ще й маски злочинців.

Однак 14 липня 1789 народ захоплює штурмом Бастилію - і статуї короля, королеви та їхніх дітей відправляють на переплавку. До Куртіусу тепер уже заходять нові люди: Дантон, Демулен, Робесп'єр. Однак через зростання антинімецьких настроїв у Франції Куртіус змушений втекти до Майнцу. Марі ж залишається одна. Вона отримує замовлення, для виконання якого потрібне натуральне волосся, яке було важко роздобути в такі неспокійні часи. Проблема вирішується просто: волосся отримують з голів страчених на гільйотині, тим більше що кати продовжували вважати Марі дочкою Гроссхольца, теж ката. І ось вона починає відмивати закривавлені голови колишніх відвідувачів власної майстерні. Життя в Парижі стає надто небезпечним: можна за доносом самій потрапити під ніж гільйотини. Марі переїжджає до нового будинку, а незабаром повертається і її батько, який згодом помирає від тяжкої недуги.

Мадам Тюссо ще з дитинства захоплювалася мистецтвом скульптури
Мадам Тюссо ще з дитинства захоплювалася мистецтвом скульптури

Марі виходить заміж за Франсуа Тюссо і народжує двох синів - Жозефа та Франсіса. Через деякий час новоспечену мадам Тюссо запросили до палацу Тюїльрі для виготовлення скульптурного зображення голови Наполеона. Особисте життя жінки не склалося, тож Марі доручає виховання старшого сина матері, а з молодшим вирушає до Англії, де її виставки користуються шаленим успіхом. Однак на цьому поневіряння талановитої француженки не завершуються: у 1804 році судно, на якому перевозилися фігури, зазнає аварії. В розпорядженні Марі залишаються лише форми. Протягом кількох місяців вона відтворює колекцію. Грошима допомагають друзі. В галереї з'являються нові герої - представники англійської знаті.

Згодом помирає мати, однак мадам Тюссо продовжує подорожувати. Популярність її робіт стрімко зростає. У 1829 на допомогу приходить Единбурзький кат Джон Вільямс, який надає знаменитості доступ до в'язниці. Тепер Марі має можливість знімати маски із злочинців напередодні страти, а іноді й після неї. Того ж року вона знайомиться з молодим журналістом на ім’я Чарльз Діккенс.

У 1835 мадам Тюссо купує особняк на Бейкер-стріт, де на верхніх поверхах організовує виставкові зали. Сини активно допомагають матері: Жозеф стає фахівцем з виготовлення костюмів, а Франсіс управляє фінансами. Мадам Тюссо прожила довге життя, а створені нею воскові фігури продовжують жити і сьогодні. Вони стали своєрідною історією, зробленою з воску.

Джерело: http://www.pmoney.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?