Вода стала "рідким" золотом Автор: lesya · Опубліковано: 25.11.2010 13:12 · Розділ: Економіка

За даними спеціалістів, протягом останніх 40 років виробництво води в пляшках перетворилося з бізнесу, який мало хто сприймав серйозно, в глобальну індустрію з грошовим обігом мільярдів доларів.

Водночас сам товар змінився мало, натомість фундаментально змінилося сприйняття споживачів. Вода - це насамперед природний матеріал та натуральний продукт, виробництво якого вимагає мінімальних витрат.

Вартість води визначається насамперед брендом і маркетингом. "По-моєму, вода в пляшках краще з- поміж усіх інших продуктів демонструє, як саме працює глобальний капіталістичний ринок," - зауважує Річард Уілкі, професор антропології Університету Індіани. "У певному сенсі ми купуємо здатність вибирати, купуємо свободу. Інакше як іще можна пояснити той факт, що ми платимо гроші за пляшку чогось такого, що можемо отримати безкоштовно," - стверджує експерт.

Таким чином саме завдяки вміло організованій рекламі та вдалому маркетингу, пляшкова вода стала одним з найуспішніших продуктів сучасної історії харчової індустрії.

"Протягом останніх кількох десятиліть попит на воду зростав у геометричній прогресії", - зауважує експерт з питань водних ресурсів Пітер Глейк. За словами спеціаліста, компанії "вбачають перспективу не лише у ринках розвинених і багатих країн".

Вода в пляшках стала своєрідним символом капіталізму та міжнародної торгівлі. Це сталося завдяки тому, що вода - ресурс, від якого залежать мільйони життів, те, чого в одних регіонах планети достатньо, натомість в інших - надто мало.

"Дехто помилково вважає, що торгівля водою - це вершина світового капіталізму," - говорить Чарльз Фішман, автор книги "Велика спрага" (The Big Thirst). "По-моєму, пляшкова вода - це... карикатура на модель глобальної економіки. У розвинених країнах представлений вибір з- поміж 20-30 найменувань води, хоча насправді вибору як такого не існує," - вважає експерт.

Так, в момент зародження водоіндустрії вибору й справді не було, оскільки все починалося з одного бренду. Вода Perrier - своєрідний тріумф реклами, яка створила торгівельну марку, що стала визначальною для представників цілого покоління.

"Представники компанії Perrier всіляко намагалися популяризувати воду в пляшках. Більше того, вони насправді хотіли, щоб вода стала бажанішою," - зауважує Річард Уітлі, який працював з 1979 по 1994 рік в агентстві Leo Burnett. Однак успіх прийшов не одразу. Коли компанія Perrier UK в 1970-х роках намагалася розширити продаж, то натрапила на скептично налаштованих покупців. На той час ніхто не розумів, навіщо платити гроші, якщо вода тече з крана безкоштовно. Тоді Perrier розпочала рекламну компанію з метою назавжди й докорінно змінити наше ставлення до води.

"Вода ввозилася з Франції, проте англійці та французи - не найкращі сусіди. Тому ми вирішили рекламувати Францію як поняття, що втілює шик, та є виразником того, чого так не вистачає британцям," - згадує колишній маркетолог Perrier UK Маршалл Фостер.

Як і очікувалося, маркетингова кампанія спричинила бурхливе зростання продажів - з 12 млн пляшок у 1980 році до 152-х млн - до кінця десятиріччя. Perrier раптом перестала бути просто водою в пляшках. "Вона стала своєрідним символом," - зауважує голова Beverage Marketing Corporation Майкл Белла.

"Вже сам факт того, що ти тримаєш у руках Perrier, дещо говорив про тебе оточуючим: те, що ти досвідчений і щось- таки розумієш у житті, не викликало сумніву. Ця вода стала найкращим вибором молоді й топ-менеджерів," - вважає він. Слідом за Perrier один за другим з'явилися інші бренди, тож незабаром цей сектор ринку став відігравати помітну роль.

Разом з тим, використання пластикових пляшок призвело до різкого зростання рівня продажу води. В добу, коли людство цінує моментальне задоволення власних потреб, споживачі отримали те, чого бажали і, власне, саме тоді, коли бажали.

"Люди защораз все більше поспішають," - зауважує Фішман. "Для людини на сьогоднішній день немає нічого кращого, ніж пляшка холодної води, коли мучить спрага. Однак я думаю, що вода - це один із тих продуктів, на які людина витрачає гроші через упаковку," - вважає Фішман.

Купуючи воду в пляшках, люди в першу чергу платять гроші за поліетилентерефталат або ПЕТ - основний та єдиний винахід в історії становлення "водяного" бізнесу. Ця речовина - побічний продукт нафтової промисловості, з якого виробляються пластикові пляшки. Через негативний вплив на екологію використання ПЕТ у майбутньому знаходиться під загрозою, проте в 1990-х роках пластикові пляшки стали революційним відкриттям.

Наприкінці 1980-х років французька компанія Evian зрозуміла, що запорука успіху на ринку - це насамперед вдале позиціонування свого продукту як корисного для здоров'я. "Evian стали продавати воду, представляючи її як напій найкрасивіших та найуспішніших людей світу," - підкреслює Фішман. "В рекламі Evian підкреслювалося, що якщо ти хочеш бути здоровим і привабливим, слід вживати Evian," - розповідає експерт. Протягом десяти років, починаючи з 1990-го, продажі Evian виросли з 50 до 100 млрд літр на рік.

В світі мільйони людей не мають доступу до чистої води
В світі мільйони людей не мають доступу до чистої води

Багато хто вважає виправданою та обгрунтованою ціну, яку вони сплачують за можливість та свободу вибору. Для інших - це насамперед ознака нерівності у світі, в якому близько мільярда людей взагалі не мають доступу до чистої води.

"Ми не можемо не помічати яскраво виражену абсурдність торгівлі водою," - зауважує Уілкі. "В світі чимало людей, які гинуть від спраги. Є й такі, кому не вистачає чистої води, щоб напоїти власних дітей. І в той же час інші витрачають мільярди доларів на те, щоб постачати водою тих, хто нею забезпечений," - вважає спеціаліст.

Після зміни споживчих звичок людини, критика на адресу індустрії стала наростати. "Виробники насправді хочуть звернути увагу на ці проблеми, в тому числі й екологічні, роблячи все, щоб їх вирішити," - стверджує аналітик компанії Zenith International Річард Холл.

Джерело: http://www.bbc.co.uk


Інші новини розділу

 • "Не дочекаєтесь" - PayPal відмовився заходити в Україну

  "Не дочекаєтесь" - PayPal відмовився заходити в Україну · kseniya_www · 23.10.2018 15:18

  Багато власників інтелектуального бізнесу очікують PayPal протягом довгих років, жадібно спостерігаючи, як система без проблем працює в сусідніх країнах.


 • Як навчитися економити воду?

  Як навчитися економити воду? · kseniya_www · 16.02.2017 17:58

  Високі тарифи на воду змушують українців вчитися економити. На відміну від електрики або опалення, економія води часто не передбачає будь-яких витрат. Все, що потрібно, - змінити деякі звички в побуті.


 • Ласкаво просимо в офшори

  Ласкаво просимо в офшори · Anastasia · 04.01.2017 19:56

  Українські реалії та економічне становище в державі диктують свої умови власникам компаній та підприємств. Все частіше вони звертаються «по закордонну» допомогу, щоб уникнути всеохоплюючої бюрократичної системи.


 • Чому знецінюється нафта?

  Чому знецінюється нафта? · Anastasia · 17.11.2016 14:36

  Ф’ючерси падають в ціні після появи новини з Управління енергетичної інформації США, де йдеться про нарощення запасів.


 • Скільки втрачає Україна не переробляючи електронні пристрої?

  Скільки втрачає Україна не переробляючи електронні пристрої? · Класна мацьопа · 19.10.2016 14:10

  Мобільні телефони, які вже відпрацювали своє, можуть стати додатковим джерелом заробітку. За останні десять років в Україні продали близько 63 мільйонів мобільних пристроїв.