Пухлини здатні створювати власну судинну систему Автор: lesya · Опубліковано: 22.11.2010 13:19 · Розділ: Медицина

Групи дослідників США та Італії відшукали переконливі докази того, що гліобластома - агресивна форма пухлини мозку - може самостійно утворювати кровоносні судини.

Ще близько 40 років тому американський онколог Джуда Фолкман опублікував дані й результати своєї програмної роботи, висвітливши принципи боротьби з пухлинами шляхом обмеження кровопостачання. Медичне співтовариство прийняло таку оригінальну методику далеко не одразу, а перший представник засобів боротьби з раковими захворюваннями нового покоління - Авастин - з'явився на ринку лише в XXI столітті. Цей препарат ще називають інгібітором ангіогенезу (процесу формування кровоносних судин).

На жаль, ефективність Авастину в процесі лікування раку виявилася не надто високою. Автори нових досліджень зуміли віднайти такому сумному факту логічне пояснення, експериментальним шляхом встановивши, що значна частина (від 20 до 90 відсотків) ендотеліальних клітин, які вистилають внутрішню поверхню кровоносних судин, в гліобластомі людини набуває таких самих соматичних мутацій, що й пухлинні клітини. Тож коли вчені ізолювали підгрупу власне пухлинних клітин, яка виявляє певні властивості стовбурових одиниць, їм легко вдалося отримати ендотеліальні клітини в лабораторних умовах. Аналогічний результат показав експеримент, проведений на мишах, в яких з'явилися пухлини з такими ж судинами.

Частина клітин судин миші розвинулася з клітин пухлини людського мозку (Ілюстрація R. Wang et al.)
Частина клітин судин миші розвинулася з клітин пухлини людського мозку (Ілюстрація R. Wang et al.)

Разом з тим, досліди, проведені нещодавно спеціалістами, показали, що «стовбуроподібні» клітини гліобластоми спершу перетворюються в попередників ендотеліальних, а згодом переходять в зрілі клітини. І хоча Авастин і впливає на другу стадію процесу, в першій фазі він зовсім непотрібний та бездієвий.

В найближчому майбутньому дослідники планують з'ясувати, наскільки добре розвинена здатність самостійно забезпечувати себе судинами у інших типів пухлин. Зауважимо також, що у статті, опублікованій журналом The American Journal of Pathology, схожі явища ще десять років тому описувалися на прикладі клітин меланоми.

Джерело: http://science.compulenta.ru/


Інші новини розділу