Вчені виявили гени, що відповідають за репродуктивний вік жінки Автор: Вікторія · Опубліковано: 19.05.2009 15:45 · Розділ: Цікаві факти

Міжнародна група вчених виявила гени, які визначають час появи та згасання репродуктивних функцій у жінок. За словами дослідників, це відкриття може допомогти розробити методики лікування тих чи інших порушень репродуктивних властивостей організму або пов'язаних з ними захворювань, таких як рак грудей та остеопороз.

Як відзначають експерти, тривалість репродуктивного періоду жіночого організму до цього часу залишається невирішеним науковим питанням. Відповідь на нього можна отримати, тільки дослідивши цілий комплекс чинників, починаючи від індивідуальних генетичних особливостей організму, до екологічних умов та способу життя, якості харчування, здоров'я тощо.

Всі групи вчених, серед яких були наукові колективи з Великобританії, США, Ісландії, Нідерландів та Австралії, прийшли до подібних висновків. Вчені проаналізували дані про найбільш поширені варіації ДНК серед декількох тисяч жінок, які проживають в різних частинах світу, та порівняли їх з даними про вік та час настання того або іншого репродуктивного етапу.

Чотири з п'яти наукових колективів встановили, що варіації ДНК в районі гена LIN28B призводять до зміни часу настання першого менструального циклу, званого менархе. Яким чином LIN28B впливає на час настання менархе, вченим поки невідомо. Цей ген відповідає за синтез білка, який у свою чергу контролює кількість та співвідношення інших білків, що синтезуються клітинами організму.

Низка попередніх наукових робіт показує, що LIN28B впливає на зростання людини, тому науковці вважають, що їх відкриття частково пояснює, чому дівчатка, які раніше стають статево зрілими, зазвичай меншого зросту, в порівнянні з тими, у кого перший менструальний цикл настає в пізнішому віці. Крім того, ісландській групі вчених вдалося виявити гени, пов'язані з настанням менопаузи.

Вік, в якому жінки переживають цей етап розвитку, складає від 40 до 60 років. Група Карі Стефансон з Ісландської компанії eCODE Genetics, відкрила наявність в геномі людей генів, що відтягують або навпаки прискорюють прояв менопаузи на два роки.

А одній з груп вчених, під керівництвом Кена Онга з Медичної дослідницької ради при Епідеміологічній службі в Кембріджі, Британія, вдалося знайти варіації ДНК, що впливають на менархе та знаходиться в хромосомах поряд з іншими генами, пов'язаними з розвитком грудей у дівчаток та мутацією голосу у хлопчиків.

Джерело vsyapravda.com


Інші новини розділу