Нервові клітини відновлюються Автор: lesya · Опубліковано: 17.11.2010 11:52 · Розділ: Медицина

Як відомо, нервова тканина представлена двома групами клітин: нейронами та нейрогліями. Нейрони забезпечують основні функції нервової тканини, в той час як нейроглії створюють сприятливі умови для їх існування. Нейроглія покликана забезпечувати захист та живлення нейронів.

Процес поділу клітин нейроглій - досить простий та ефективний, що пояснюється, насамперед, тим, що нейроглії не є високоспеціалізованими та не виконують надто складних функцій. Однак клітина, яка стала нейроном, досягнувши своєї зрілості, втрачає здатність до розмноження. Тому, як решта високоспеціалізованих клітин, вони не діляться. Звідси й популяризація виразу про те, що “нервові клітини не відновлюються". Однак звідки ж тоді беруться нові нейрони?

Поповнюються нейрони в мозку зі сховища, яке знаходиться в зубчастій звивині гіпокампу. Клітини з цієї частини головного мозку повільно мігрують, поступово «дорослішаючи» та виконуючи певні функції. Такий процес спостерігається протягом всього життя.

Чим більше відростків, тим вищий рівень інтелекту (фото взято з сайту nanonewsnet.ru)
Чим більше відростків, тим вищий рівень інтелекту (фото взято з сайту nanonewsnet.ru)

Якщо ж у результаті травми відбувається пошкодження одразу великої кількості нейронів, то вони швидко замінюються нейрогліями. Таким чином, дефект усувається, однак не за рахунок нейронів.

Та, не зважаючи на те, що нейрони не здатні ділитися, вони насправді можуть відновлюватися. Ці утворення характеризуються так званим «внутрішньоклітинним відновленням» та здатністю формувати нові зв'язки з іншими нейронами.

До речі, інтелектуальні здібності людини, на думку фахівців, залежать саме від кількості зв'язків між відростками нейронів. Чим більше таких відростків, тим більше зв'язків, і, як наслідок, тим потужніший інтелект.

Існує багато факторів, здатних впливати на зростання, розвиток і відновлення нейронів. Здоровий спосіб життя, позитивний настрій та відсутність шкідливих звичок створюють найсприятливіші умови для нейрогенезу (розвитку нервової тканини).

На сьогоднішній день вчені займаються вивченням генів і білків, які відповідають за процес розвитку нейронів. Зокрема відомо, що процесу розвитку нейронів у гіпокампі сприяє одна з різновидів мікро РНК (miR-132). Діяльність miR-132 контролюється чинником CREB, за відсутності якого швидкість розвитку, кількість, розгалуженість та довжина відростків нейронів значно знижуються.

Їхній вплив на процес розвитку та зростання нейронів було підтверджено шляхом проведення експериментів на тваринах, однак і зараз дослідження не припиняються. Тож цілком ймовірно, що в недалекому майбутньому фраза «нервові клітини не відновлюються» вже не звучатиме так категорично.

Джерело: http://sbio.info/


Інші новини розділу