Умберто Еко звинувачують у розпалюванні ненависті до євреїв Автор: lesya · Опубліковано: 17.11.2010 11:10 · Розділ: Культура

В Італії нещодавно побачив світ новий роман Умберто Еко, який отримав назву “Празьке кладовище”. Поява книги одразу ж викликала гостру полеміку. Роман змальовує найглибші та найганебніші політичні таємниці XIX століття. Вже у самій назві простежується тонкий натяк на тему: празький цвинтар - одне з найстаріших єврейських кладовищ Європи. Головний герой книги - цинічний фальсифікатор, який співпрацює з органами таємної поліції половини держав Європи. Сімоне Сімоніні жорстоко ненавидить євреїв та фабрикує досьє, яке згодом ляже в основу знаменитих “Протоколів сіонських мудреців”.

Інтрига вдалася: “Празьке кладовище” з’явилося у продажу з 29 жовтня, однак перших 200 тис. примірників вже розпродані. Роман планується перекласти в 40 країнах світу. Справжня полеміка розгорнулася після виходу статті, опублікованої в Osservatore romano, офіційній газеті Ватикану. ЇЇ автор - Лучетта Скараффія, викладач римського університету La Sapienza, обурюється: постійні описи підступності євреїв у романі викликають підозру в нещирості автора, а нескінченні пасажі щодо мерзенних рис єврейського характеру мимоволі змушують читачів в них повірити. Такої думки дотримується й історик Ганна Фоа.

Вже сама назва роману -Празьке
Вже сама назва роману -Празьке

Натомість автор «Празького кладовища» впевнено стверджує: “Цією книгою я викриваю змову тих, хто генерує зло, хто сіє ненависть до євреїв. Автор трактату з хімії завжди може очікувати, що хтось використає його дослідження для отруєння власної бабусі,” - продовжує письменник. “Зловмисні люди є завжди. Та все ж я не думаю, щоб для генерування ідей їм знадобилося прочитання мого роману. Навпаки, своєю книгою я спробував викрити їхню змову.”

Умберто Еко оперує антисемітськими стереотипами XIX століття саме для того, щоб розбити їх, продемонструвавши безпідставність окремих суджень. «Протоколи сіонських мудреців» - першооснова будь-якого антисемітського памфлету - давня пристрасть автора. Еко неодноразово підкреслював їхню недостовірність.

Та не зважаючи на те, що автентичність тексту «Протоколів» була взята під сумнів і спростована ще в 20-і роки минулого століття, Гітлер спробував використати його як історичне виправдання геноциду євреїв. Роман-фейлетон Еко якраз і робить спробу викрити виникнення шахрайської конструкції «Протоколів» та їхню справжню роль в історії. Автор «Празького кладовища» пояснює, що стоїть за теорією змови, про яку йдеться в книзі, адже змова потрібна лише тим, хто не може пояснити самому собі, чому їхнє життя не склалося, а в інших - навпаки.

Теорія змови (як і образ ворога) - вічна матриця в історії людства, яка, за словами Еко, народжується на основі справжніх та всім відомих матеріалів, однак укладених таким чином, що вони збуджують підозру. Очевидно, таке явище актуальне не тільки для Європи і не лише для подій XIX століття. Отож Еко досліджує сутність брехні, яку майже неможливо відрізнити від правди, як категорію сучасності.

Ймовірно, деякі критики мають рацію: Еко - не великий письменник. Однак він залишається найяснішим розумом нашого часу і, можливо, останнім втіленням справжнього інтелектуала. Тож не дивно, що його роман виявився в центрі полеміки.

Джерело: http://newtimes.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?