Сатурн поступово "згасає" Автор: lesya · Опубліковано: 12.11.2010 10:31 · Розділ: Наука

За твердженням астрономів, відомий чи не кожному школяреві завдяки своїм унікальним кільцям Сатурн поступово остигає. Зміну яскравості одного з найкрасивіших газових гігантів Сонячної системи вчені спостерігають вже протягом останніх чотирьох років. Протягом цього періоду випромінювана потужність цієї планети в інфрачервоному діапазоні знизилася на 2%, а ефективна температура - на 0,5%.

Такі доволі складні вимірювання вдалося зробити за допомогою автоматичного зонда Cassini, який на даний час досліджує Сатурн. Дані, отримані зі станції, показали, що південна півкуля Сатурна випромінює на 15% - 18% більше енергії, ніж північна частина планети. Це відбувається завдяки природним змінам часу - зима на території північної півкулі Сатурна тривала близько п'яти років. А на сьогоднішній день клімат змінюється. При цьому в цілому планета охолоджується.

Вчені припускають, що такий ефект пояснюється, насамперед погодніми умовами. "Зміни потоків енергії на Сатурні пов'язані з хмарним покривом. Коли змінюється площа хмар, змінюється й кількість випромінювання, яке потралпяє в Космос. Ці значення можуть змінюватися протягом одного сезону та з року в рік. Однак для досягнення повного розуміння того, що відбувається на Сатурні, нам потрібні й інші дані: кількість енергії, яку поглинає планета," - підкреслює співавтор дослідження Емі Саймон-Міллер, керівник Лабораторії планетних систем NASA.

Сатурн згасає і охолоджується (фото взято з сайту blogs.privet.ru)
Сатурн згасає і охолоджується (фото взято з сайту blogs.privet.ru)

Місія "Cassini - Huygens" - це міжнародний проект, присвячений вивченню Сатурна. Автоматична станція Cassini була запущена ще 13 років тому та досягла орбіти газового гіганта в 2004 році. Спершу Huygens дослідив атмосферу та поверхню Титана, супутника Сатурна, а Cassini після відокремлення апарату продовжив вивчення планети та її супутників. Наприкінці вересня 2010 зонд розпочав новий етап своєї місії, в процесі якої він повинен вивчити весь сезонний період Сатурна. Ця програма розрахована на сім років.

Проте на початку листопада стався апаратний збій, і зонд перейшов у так званий "сплячий режим". На даний момент він не може передавати наукові дані, транслюючи в командний центр тільки інформацію про власний стан. Планується повернути Cassini в робочий режим вже через декілька тижнів.

Джерело: http://oko-planet.su


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.