Кров виготовлятимуть зі шкіри Автор: lesya · Опубліковано: 10.11.2010 10:40 · Розділ: Медицина

Деякі вчені стверджують, що потреба у використанні донорської крові може зникнути завдяки новому відкриттю, зробленому канадськими вченими. В процесі проведення відповідних досліджень виявилося, що клітини крові цілком реально синтезувати з клітин шкіри, які надто легко піддаються трансформації. На думку фахівців, таке відкриття неодмінно врятує життя багатьох пацієнтів, які щодня потребують переливання крові.

Клінічні випробування технології розпочнуться в 2012 році, а поки що канадські вчені твердять, що всі експерименти, присвячені детальному вивченню процесу перетворення клітин шкіри в кров'яні тільця пройшли успішно, а отже, в майбутньому тисячі пацієнтів зможуть обходитися без донорської крові.

Такий прорив у галузі клітинної терапії здійснили Міккі Бхатія та його колеги з НДІ онкології та стовбурових клітин університету Макмастера.

На відміну від попередників, вченим вдалося створити клітини крові зі шкіри без проміжної стадії індукованих плюрипотентних стовбурових клітин (iPS-cells). Це принципово новий погляд на управління спеціалізацією та, на думку авторів дослідження, чудова можливість уникнути цілого списку ускладнень, пов'язаних з використанням плюріпотентних клітин (вони, за даними membrana.ru, здатні викликати пухлини).

Впровадження гена OCT4, призначеного для кодування певного фактору транскрипції, а також додавання цитокінів, дозволило перепрограмувати фібробласті шкіри так, що ті утворили лінії гранулоцитів, моноцитів, мегакаріоцитів і еритроїдних клітин, - повідомляють автори дослідженння у своїй статті, опублікованій виданням Nature.

Донорська кров стане непотрібною (фото взято з сайту podrobnosti.ua)
Донорська кров стане непотрібною (фото взято з сайту podrobnosti.ua)

Таким чином, Бхатія разом з колегами змінили генетичну складову клітин шкіри, перетворивши їх у кров. Цілком можливо, що вже через декілька років під час хірургічних операцій, лікування раку чи різних захворювань крові, приміром анемії, пацієнти зможуть отримати кров з клітин власної шкіри.

"Ми знаємо, як це працює, і я вважаю, що можемо навіть покращити даний процес, - заявив Бхатія. - Тепер ми перейдемо до створення інших типів людських клітин саме зі шкіри, так як у наявні обнадійливі дані".

Зауважимо, що вперше еритроцити зі стовбурових клітин були отримані декілька років тому, а генерувати iPS з клітин шкіри людство навчилося в 2007 році. У 2009-му було доведено, що в стовбурові можна перетворити фактично всі клітини, однак в 2010 році з'ясувалося, що в перепрограмованих клітинах не все в порядку.

Зокрема еритроцити, створені з iPS, не можуть синтезувати дорослу форму гемоглобіну. Замість нього, вони виробляють так званий фетальний гемоглобін, який домінує у новонародженого, однак в нормі становить менше 1% рівня гемоглобіну дорослої людини.

Біологи університету Макмастера не лише успішно продемонстрували, що фібробласті шкіри можна перетворювати в усі основні клітини крові, але й довели, що останні справно виконують свої функції, в тім числі власне еритроцити синтезують дорослий гемоглобін.

Однак поки що розробка канадців знаходиться у фазі випробувань, тому не слід забувати про донорську кров, якої так потребують окремі люди.

За словами спеціалістів, регулярна здача крові у випадку, якщо донор здоровий, не лише не шкідлива для організму, але ізумовлює корисний ефект. Здача крові сприяє власному оновленню в організмі, стимулюючи кровотворення людини. До того ж це відмінне тренування організму. Людина, яка здає кров, в екстремальній ситуації втрату крові перенесе набагато краще, аніж той, хто донором ніколи не був.

Джерело: http://www.pmoney.ru/


Інші новини розділу