Довжина пальців допоможе розгадати таємниці історії Автор: lesya · Опубліковано: 08.11.2010 13:15 · Розділ: Наука

Антропологи під керівництвом Емми Нельсон (Emma Nelson) з Ліверпульського університету (University of Liverpool), що у Великобританії, значну увагу приділили вивченню довжини пальців рук неандертальців, вищих приматів давнини та двох видів гомінін (предків людини): Ardipithecus ramidus і Australopithecus afarensis. На підставі результатів аналізу було зроблено певні висновки щодо особливостей соціальної поведінки та характеру наших далеких предків.

Згідно з теорією, на якій грунтувалося проведене дослідження, довжина пальців людини формується ще в утробі матері під впливом функціонування групи гормонів андрогенів (найпопулярніший представник цієї групи - гормон тестостерон). В дорослому віці рівень андрогенів впливає на соціальну поведінку людини, перш за все на такі характеристики, як агресивність та схильність до випадкових сексуальних зв'язків. Таким чином, знайдені археологами рештки стародавніх людей змогли розповісти вченим про спосіб життя наших далеких предків.

Австралопітеки вели моногамний спосіб життя (фото взято з сайту commons.wikimedia.org)
Австралопітеки вели моногамний спосіб життя (фото взято з сайту commons.wikimedia.org)

Як з'ясувалося в процесі дослідження, пальці рук неандертальців та ранніх предків сучасної людини набагато коротші, аніж у сучасних людей, а це всвою чергу засвідчує, що рівень андрогенів у їхніх організмах був доволі високим. Це означає, що вони багато в чому протистояли одне одному, маючи водночас значну кількість різноманітних сексуальних зв'язків. Австралопітеки, навпаки, найімовірніше вели моногамний спосіб життя.

Своє ім'я неандертальці отримали від назви долини р.. Неандер (притока Рейну), де в 1856 році вперше було знайдено череп представника цього виду. Неандертальці мешкали в Європі, на Близькому Сході, в західній та центральній частинах Азії та, як нещодавно з'ясувалося, навіть у Сибіру. Вони мали здатність до розвитку мовлення, вміли виготовляти знаряддя праці, а також використовували шкури для захисту від холоду.

Більшість дослідників вважає, що в Європі неандертальці жили ще 30 тис. років тому, однак останні відкриття вказують, що вони могли зникнути з лиця Землі й дещо пізніше - близько 24 тис. років тому. Ймовірно, їх витіснили в процесі еволюції предки людини - кроманьйонці.

Втім, деякі вчені продовжують стверджувати, що неандертальці зникли з лиця Землі тому, що просто- на- просто стали поживою древніх людей. На місцях колишніх стоянок вчені виявили не лише скам'янілі обгризені кістки тварин, але й кістки неандертальців.

Нещодавно разом з тим було встановлено, що неандертальці вступали в сексуальні взаємини з людиною розумною, а в геномі сучасної людини наявні гени неандертальців. Окрім того, вони, всупереч поширеній думці, не поступалися людині в плані розумового розвитку та здатності до виживання.

Джерело: http://www.vokrugsveta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.