Нові ліки від СНІДу Автор: lesya · Опубліковано: 08.11.2010 10:25 · Розділ: Медицина

Нещодавно вчені виявили певні генетичні особливості, завдяки яким організм деяких людей може протистояти розмноженню вірусу імунодефіциту (ВІЛ) та запобігати розвитку СНІДу. За словами спеціалістів, це допоможе створити нові ліки від цієї хвороби.

Автори дослідження в процесі експерименту проаналізували геноми понад 900 осіб, які належать до так званих ВІЛ-контролерів - людей, інфікованих ВІЛ, однак завдяки наявності відповідної імунної системи, здатних від природи протистояти розмноженню вірусу. В результаті спеціалістам вдалося виявити незначні варіації в структурі білка, що допомагають імунній системі виявляти та "маркувати" інфіковані клітини.

Вірус СНІДу позначатиметься певним білком та вбиватиметься імунною системою
Вірус СНІДу позначатиметься певним білком та вбиватиметься імунною системою

Природною стійкістю до ВІЛ характеризується приблизно кожен 300-й інфікований. З метою виявлення причин, які дозволяють цим людям, не зважаючи на наявність вірусу в крові, залишатися здоровими, група вчених під керівництвом Брюса Уолкера (Bruce Walker) з Центрального госпіталю Масачуссетса ще у 2006 році розпочала масштабне дослідження, присвячене вивченню структури ДНК цих осіб.

"Мені спало на гадку, що ми могли б створити базу даних, працюючи безпосередньо з лікарями-терапевтами всього світу та запрошуючи виявлених ними ВІЛ-контролерів у наш госпіталь для обстеження," - зауважив Уолкер у своєму інтерв'ю виданню Nature News.

В процесі роботи вчені відстежували невеликі варіації ДНК - поодинокі заміни складових в послідовності - у всьому геномі людини, які згодом за допомогою статистичного аналізу намагалися пов'язати зі здатністю імунної системи людини контролювати розповсюдження ВІЛ- інфекції в організмі.

Таким способом вченим вдалося виявити близько 300 ділянок, кожна з яких знаходилася у фрагменті геному, що відповідає за синтез білків, залучених до вироблення імунної реакції на чужорідні об'єкти, що потрапляють в кров людини.

За допомогою використання додаткового математичного аналізу вченим вдалося скоротити список, що складався із 300 позицій, до чотирьох основних пунктів, на підставі чого група Уолкера зуміла виявити системні варіації амінокислот в структурі одного з білків - HLA-B, які дозволяють ВІЛ-контролерам зберігати здоров'я.

Білок HLA-B може виявляти та виокремлювати інфіковану вірусом клітину, концентруючи та спрямовуючи на неї дію імунної системи. Цей білок водночас "вміє" захоплювати невеликі білкові фрагменти, синтезовані вірусами після моменту проникнення в клітину, переносячи їх на поверхню клітинної мембрани, що робить клітину "поміченою" та зумовлює в свою чергу її подальше знищення.

Таким чином, вчені сподіваються, що, зрозумівши в майбутньому точний механізм роботи відповідного фрагмента HLA-B, вони зможуть навчитися контролювати цю роботу. Окрім того, з’явиться можливість розробити вакцину, яка дозволить покращити імунну відповідь організму людини на присутність ВІЛ в організмі.


Інші новини розділу