В яких позах слід спати Автор: lesya · Опубліковано: 05.11.2010 09:26 · Розділ: Краса і здоров'я

Психологи порівняно недавно почали займатися вивченням та оцінкою поз сплячих людей. Аналіз поз уві сні, який останнім часом набуває все більшого поширення, дозволяє модель поведінки особистості на базі спостережень за пластикою та рухами сплячої людини.

За словами фахівців, те, як спить людина, відображає те, як вона живе. Таким чином, спостереження за сплячою людиною дозволяє вивчити глибини її психіки, які в умовах звичної щоденної діяльності іноді просто непомітні.

Американський психіатр-психотерапевт С. Данкелл в своїх дослідженнях стверджує, що пози під час сну є своєрідним продовженням захисних маневрів об'єкта. Тлумачення поз грунтується, насамперед, на їх конфігурації та обсягах «постільного простору». Водночас протягом ночі людина може приймати далеко не одну основну позу, рухаючись в середньому від двадцяти до тридцяти п'яти разів за ніч. Тому лише тоді, коли певна позиція приймається людиною на більшу частину ночі, їй можна дати відповідне тлумачення.

Аналіз поз сплячого може багато чого про нього розповісти
Аналіз поз сплячого може багато чого про нього розповісти

Поза «зародок». Зовнішні прояви: людина лежить на боці, згорнувшись калачиком та підтягнувши до підборіддя коліна, руки й долоні утворюють кільце, обхоплюючи коліна чи подушку. Людина ніби згортається навколо якогось осердя. Постільний простір займається по кутках, зазвичай верхніх, обличчя відвернене від стіни.

Інтерпретація: приховане обличчя й значна частина внутрішніх органів, замкнутий руками центр тіла говорять про людину, яка не наважується зустріти життя в повному його вияві. Не дозволяючи собі розкритися, такі люди виявляють потребу в захисті та в осередку, навколо якого вони змогли б організувати своє життя і від якого можуть залежати. Лінія поведінки, таким чином, залежна.

«Простягнена» поза. Зовнішні прояви: обличчя вниз та набік, людина лежить на животі, руки, зазвичай, закинуті вище голови, простягнені ноги зі злегка розсунутими ступнями. Поза відображає спробу знайти панування на постільному просторі.

Інтерпретація: захист від неприємних сюрпризів, потреба регулювання життя, уникнення несподіваних неприємностей, включаючи запізнення та негативну реакцію на запізнення інших. Така людина піклується про дрібниці, обов'язкова, точна і акуратна. Якщо з’являються якісь перешкоди її домінуючим потребам - вона докладе всіх зусиль, щоб усе виправити у відповідності до власних вимог. Підвищена чутливість до несподіванок може виявлятися в прагненні спати по діагоналі, досягаючи цим ще повнішого панування над світом сну.

На спині чи «королівська» поза. Зовнішні прояви: людина лежить на спині горілиць, витягнувши та злегка розкинувши розслаблені руки й ноги вздовж тулуба.

Інтерпретація: показник почуття безпеки, впевненості й сили особистості. Вони відчувають себе як риба у воді, відкриті всьому, раді давати й брати від життя все можливе. Різновидом пози на спині є «морська зірка», при якій людина широко розкидає руки та ноги. Поза символізує явне зміщення акценту з самоповаги на самозвеличування, демонструючи потребу контролювати ситуацію.

Поза «напівзародок». Найбільш поширена поза - на боці зі злегка підтягнутими колінами.

Інтерпретація: хороший «здоровий глузд», адекватність особистості навколишньму світу - її врівноваженість та надійність. Пристосувальницькі здібності особистості не пов'язані з надмірним навантаженням. Такі люди не надто вразливі, не шукають захисту перед невизначеним майбутнім.

Чотири основні пози визначають загальний зміст, який, однак, підкреслюється або істотно модифікується положенням рук, ніг та інших частин тіла. Так, положення ніг уві сні свідчить про те, як людина рухається по життю. Багато людей ніби схоплюють ногами ліжко чи підсовують одну або дві ноги під матрац. Як правило, такі люди консервативні, чинять опір змінам у житті, з обережністю ставляться до невідомого та чогось несподіваного. І навпаки, відмова повністю підкоритися дійсності та прийнятим нормам може виявлятися у звішуванні однієї ноги або ніг з краю ліжка. Схрещені стопи можуть характеризувати боязку, безініціативну, безхарактерну особу, неспроможну до самомобілізаціі. Схильність до комфорту видають складені «бутербродом» ноги, коли одна нога розташовується над іншою: стегна, коліна й ступні обох ніг стикаються одні з одними. Такі люди прагнуть виправдовувати очікування інших та намагаються уникнути конфліктів.

Положення рук під час сну також може вказувати на напругу або розслаблення. Якщо людина уві сні за щось тримається - це ознака залежної натури. Така людина може виявитися несамостійною та позбавлена можливості відчувати себе самим собою. Якщо ж одна рука стиснута, в той час як інша вільно звисає з ліжка, - це пряме вираження роздвоєння особистості, відображення індивіда з сильним елементом залежності, який однак, відмовляється цій залежності повністю коритися. Міцно переплетені руки, що підтримують живіт, чи складені на животі одна над іншою в «королівської» позі, вимагають іншого тлумачення, ніж базове: це захисна поза. Витягування рук над головою теж багатозначне. Для осіб, які використовують свої інтелектуальні здібності як основний вид захист, характерне положення рук, закинутих за голову в позі на спині, коли голова знаходиться між долонями, а лікті розведені вбоки. Повністю витягнуті вгору руки в тій же позі означають слабкість, бездіяльність та пасивність особи. Проміжне положення рук, (ніби людина тримає над головою гриф штанги) символізує почуття задоволення. Значення має і положення кистей. Наприклад, стиснуті кулаки на грудях лежачої на спині людини абсолютно недвозначно демонструють її агресивний внутрішній стан.

Під час аналізу поз уві сні необхідно також враховувати їх динаміку. В залежності від зміни життєвої ситуації змінюються й пози сну, відображаючи новий тип поведінки. Приміром, людина лягає спати в позі на спині, потім, засинаючи, перевертається на бік - така людина знаходиться в полоні ілюзій, оцінюючи себе саму як володаря власного буття, однак глибинне ставлення до життя, значно правдивіше, знаходить свій вияв, розкриваючи спостерігачеві чутливий тип особистості, схильної приймати речі такими, як вони є. Таким чином, тіло у сні виражає всю особистість та структуру її відносин із зовнішнім світом, звичні форми захисту й приховані в глибині душі конфлікти.

Джерело: http://e-news.com.ua/


Інші новини розділу

 • Комфортні покупки в інтернет-магазині

  Комфортні покупки в інтернет-магазині · Jane Holiday · 14.06.2017 12:53

  В сучасному світі велика кількість покупок здійснюється покупцем через інтернет, але так не хочеться штудіювати мережу в пошуках різних інтернет-магазинів. Дуже зручно, коли усе необхідне зібрано на одному сайті. До вашої уваги, бренд «Подушка», який на своїй інтернет-сторінці зібрав велику кількість товару для різних галузей життя.


 • Дізнайтеся, яка рослина підходить вашому знаку зодіаку

  Дізнайтеся, яка рослина підходить вашому знаку зодіаку · Jane Holiday · 31.05.2017 15:30

  Часто трапляється, що ми заводимо в себе дома рослину, яка сподобалася і раптом бачимо, що вона не дуже нам підходить.


 • Здорова психіка: рецепт збереження

  Здорова психіка: рецепт збереження · Anastasia · 05.12.2016 17:27

  У безперервному вирі буденних справ ми не помічаємо, що звички допомагають продукувати стресові ситуації у нашому і без того неспокійному житті. Відсутність сну, ненормований режим харчування чи солодке на вечерю – всі ці на перший погляд буденні речі завдають шкоди нашій психіці. Тому вчені склали перелік звичок, які допоможуть вам жити у шаленому графіку.


 • Прикраси розповідають про характер людини

  Прикраси розповідають про характер людини · Anastasia · 24.11.2016 16:26

  Психологи дійшли до висновку, що ми підбираємо прикраси в залежності не від фінансових можливостей, а від нашого внутрішнього «я». Одні надають перевагу золоту чи діамантам, інші ж із радістю носять яскраву біжутерію. Вибір прикрас чи їх відсутність може розповісти про людину більше, ніж ми думаємо.


 • Зимова депресія: чим заїсти

  Зимова депресія: чим заїсти · Anastasia · 16.11.2016 13:09

  Зима – пора холоду, снігу та авітамінозу. Зміна погоди та температурних показників, безумовно, впливає на те, що ми кладемо до рота. Іноді дуже важко "не заїдати" похмурий день плиткою шоколаду, але ж це так приємно! Дієтологи стверджують, що зміна раціону в цей період року є нормою, але зловживати не варто, адже, в першу чергу, страждає здоров'я. Тому вони наводять короткий перелік продуктів, які можуть стати в нагоді при зимовій сплячці.