Змії дивують вчених Автор: lesya · Опубліковано: 05.11.2010 09:18 · Розділ: Природа

Нещодавно самці удава Boa Constrictor вдалося здивувала вчених: вона цілком несподівано народила 22 дитинчат без участі самців. До цього часу такий рідкісний спосіб розмноження, або партеногенез, як його ще називають, у змій не спостерігався.

Відкриття зроблене вченими університету штату Північна Кароліна в США. Унікальне та небачене раніше потомство з'явилося в однієї із самок удава: не зважаючи на те, що вона знаходилася в одній клітці з чотирма самцями, вони, тим не менше, як показав аналіз генів, не могли бути батьками цього потомства. В новонароджених удавів був виявлений унікальний набір хромосом, який раніше вдавалося отримати лише штучним шляхом. За даними BBC, малята по суті є наполовину клонами своєї матері.

Партеногенез, чи розмноження без участі самців, широко поширений серед комах та інших безхребетних тварин. Однак у хребетних, приміром, у риб, рептилій і ссавців, такі випадки трапляються надзвичайно рідко. Вченим раніше вдалося виявити партеногенез у деяких ящірок, у тім числі в представників комодского дракона, та в акул.

Самки деяких видів змій зможуть розмножуватися самостійно (фото взято з сайту bgsu.edu)
Самки деяких видів змій зможуть розмножуватися самостійно (фото взято з сайту bgsu.edu)

Розмноження, яке виключає участь самців, має свої переваги й недоліки. Якщо чисельність виду дуже мала та йому доводиться виживати в надзвичайно суворих умовах, такий спосіб розмноження може виявитися доволі- таки вигідним. Разом з тим нове потомство нічим не відрізнятиметься від своїх матерів, тому в майбутньому не зможе пристосуватися до мінливих умов оточуючого середовища. Водночас, таким методом можуть передаватися будь-які спадкові захворювання. І, нарешті, сам партеногенез в принципі виключає секс і сексуальне життя.

Джерело: http://www.utro.ru


Інші новини розділу