Чіп, вмонтований у мозок, дозволить керувати комп'ютером на відстані Автор: lesya · Опубліковано: 02.11.2010 10:45 · Розділ: Авто-мото

Бажаючим поекспериментувати, в чий мозок був імплантований невеликий за розмірами чіп, підключений до комп'ютера, вдалося змінювати зображення на моніторі "силою думки", регулюючи за допомогою свідомого зусилля рівень активності окремих нервових клітин власного головного мозку.

Інтерфейси мозок-комп'ютер на сьогоднішній день вже давно не рідкість. Новим у цьому дослідженні є метод самого підключення мозку до комп'ютера. У більшості випадків для схожих цілей використовується електроенцефалограма - знята декількома електродами сумарна електрична активність мільярдів нейронів кори головного мозку. Вона не вимагає імплантації електродів у мозок - сигнал уловлюється та знімається з поверхні шкіри, однак кількість команд, які можна надійно передати за допомогою такого методу, невелика. Для підвищення ефективності взаємодії між мозком і комп'ютером перспективним видається зчитування активності окремих нервових клітин. Однак тут виникає запитання: чи може людина керувати діяльністю окремих нейронів власного мозку? Виявляється, що так. Такий висновок дозволяють зробити результати експериментів команди дослідників Каліфорнійського технологічного інституту.

Погодьтеся, що знайдеться невелика кількість охочих взяти участь в експерименті, в якому електроди будуть імплантуватися безпосередньо в мозок. Тому такі дослідження проводилися на людях, для яких операції мозку є необхідністю. В даному дослідженні взяло участь 12 пацієнтів, які страждають важкими формами епілепсії, що не піддаються лікуванню різноманітними медикаментозними засобами. Для того, щоб знайти ту ділянку мозку, в якій зароджується епілептична активність, пацієнтам імплантується невеликий чіп, що складається з 64 крихітних електродів; згодом з нього знімаються дані стосовно активності нервових клітин. Цей чіп і використовували вчені для проведення експерименту з визначення взаємодії нервових клітин та комп'ютера.

Спершу учасникам експерименту показували безліч зображень знаменитих людей, таких як Мерлін Монро або Майкл Джексон. При цьому визначалося, які саме нейрони активізовувалися під час демонстрації зображення однієї конкретної особистості, не спрацьовуючи на всі інші. Потім було обрано чотири зображення, реакція на які простежувалася найкраще. Опісля на екрані комп'ютера з’являлися два накладених один на одне зображення. Рівень активності окремого нейрона регулював ступінь прозорості відповідного зображення. Пацієнт повинен був скеровувати активність власних нервових клітин так, щоб на екрані в кінцевому результаті залишилося видимим лише одне зображення. На це йому виділялося 10 секунд. Пацієнти доволі швидко навчилися управляти змінним зображенням, правильно виконуючи команди експериментаторів у двох третіх з усіх випадків. Разом з тим, в процесі експерименту різні люди використовували різні стратегії - деяким простіше було “підсилити” потрібну картинку, інші ж, натомість, намагалися “послабити” зайве зображення. Безперервний зворотний зв'язок в реальному часі виявився важлиим для виконання завдання - за його відсутності ефективність управління впала щонайменше вдвічі.

Ясна річ, що звичайним людям простіше й приємніше буде скористатися мишкою, аніж вживляти у власний мозок електроди. Схожі інтерфейси мозок-комп'ютер можуть допомогти спілкуватися зі світом тим людям, які позбавлений цієї можливості через параліч. І, можливо, вони дозволять трохи краще зрозуміти та вивчити найзагадковішу частину людського організму - мозок.

http://www.med2.ru


Інші новини розділу

 • Як зрозуміти, що вам потрібно на прийом до психотерапевта?

  Як зрозуміти, що вам потрібно на прийом до психотерапевта? · Jane Holiday · 10.07.2017 11:47

  У світі кількість людей, які відчувають зміни свого психічного здоров'я росте щорічно. Станом на 2017 рік ця кількість вимірюється мільйонами людей, які хоча б раз відчували на власному досвіді такі зміни. Багатьом важко усвідомити, для чого потрібен психотерапевт. У нормальних людей же є близькі та друзі, просто потрібно поговорити з ними та зібратися з силами й все пройде. А вся ця психотерапія - спосіб викачування грошей, раніше такого не було і ніяких депресій теж не було. Але якщо ж ви все-таки впевнені в своїх силах та здоров'ї та не бажаєте сидіти в черзі, щоб отримати довідку від лікаря, перейдіть за посиланням мед справка 086 у, та ознайомтеся з вигідними умовами її отримання в режимі «онлайн».


 • Топ сучасних винаходів для комфортного пересування

  Топ сучасних винаходів для комфортного пересування · Jane Holiday · 20.06.2017 14:15

  Сучасне людство бореться за екологію та навколишнє середовище, але в невпинному ритмі життя ходити пішки чи їздити на велосипеді не завжди актуально. До вашої уваги: чотири сучасних винаходи для комфортного пересування.


 • Найбільш популярні електромобілі в Україні

  Найбільш популярні електромобілі в Україні · Anastasia · 14.12.2016 22:54

  Останнім часом електромобілі на вітчизняному ринку стають все більш актуальними, оскільки вони не потребують палива, а їхні викиди не впливають на навколишнє середовище. Статистичні дані говорить, що у 2-й половині 2015 року продали 72 авто електричної тяги. Цього року за цей самий період було продано вже 192 автомобілі.


 • Майбутнє доріг

  Майбутнє доріг · Anastasia · 18.11.2016 19:34

  Нові технології проникають у всі сфери життя суспільства та держави. Розвитку інфраструктури завжди приділяють багато коштів і уваги, тому більшість провідних країн інвестує саме в багаторічні проекти. Саме так можна назвати якісні дороги масштаб, побудови яких викликає у звичного українця подив.


 • Шокуюча мода: уггі-сандалі, туфлі без каблука, захисні шкарпетки та інші неоднозначні речі

  Шокуюча мода: уггі-сандалі, туфлі без каблука, захисні шкарпетки та інші неоднозначні речі · Марина Левицкая · 01.11.2016 15:52

  Висока мода прекрасна тим, що навіть не намагається здаватися зрозумілою, як сучасне мистецтво. Але іноді дизайнери на повному серйозі видають дивні речі за модний тренд.