Закоханість викликає божевілля? Автор: lesya · Опубліковано: 29.10.2010 08:55 · Розділ: Цікаві факти

Нещодавно вчені з'ясували, що закоханість здатна викликати певні зміни в роботі та функціонуванні головного мозку. Група нейрофізіологів Сіракузького університету під керівництвом Стефанії Ортіжу досліджувала процеси, що відбуваються в мозку людини тоді, коли вона перебуває в стані закоханості. В процесі проведення багатьох експериментів з'ясувалося, що любов здатна викликати не лише відчуття ейфорії, про що було відомо й раніше, а може впливати на інтелектуальні здібності людей.

Почуття любові сприяє розгортанню в головному мозку безлічі надскладних хіміко-біологічних процесів. До речі, ейфорія є одним із них - вона виникає в результаті підвищення рівня синтезування ендорфінів (білків, які викликають почуття задоволення). Однак в момент закоханості нейрони мозку виробляють не тільки їх - спостерігається зростання рівня норадреналіну, дофаміну, окситоцину та вазопресину.

Дві перших названих речовини, які являються медіаторами (речовинами, що забезпечують передачу нервових імпульсів від однієї клітини до іншої), працюють в тих відділах кори головного мозку, які відповідають за аналіз інформації, що надходить з оточуючого середовища та переробляється органами чуття, зокрема, зоровими та слуховими.

Закоханість впливає на роботу головного мозку (фото взято з сайту think-aloud.nnm.ru)
Закоханість впливає на роботу головного мозку (фото взято з сайту think-aloud.nnm.ru)

Можливо, саме тому сприйняття кольорів закоханими буде яскравішим і насиченішим, а контури предметів, навпаки, розмитими й нечіткими - це наслідок надлишкового виробництва норадреналіну. Дофамін в свою чергу призводить до загострення слухових відчуттів. Разом з тим центри, що відповідають за логічне мислення, в закоханих перебувають в дещо пригніченому стані.

Взагалі, в процесі закохуваності вся нервова система працює в доволі екстремальному режимі - спостерігається надто велике інформаційне перевантаження нервових клітин. Проте якихось відхилень від норми практично не відбувається, оскільки в навколомозкових рідинах підвищується концентрація білка NGF, або, як його ще називають вчені, фактору росту нервів.

Цей білок кодується в організмі людини спеціальним геном на першій парі хромосом. Він стимулює ріст і розвиток нервових клітин, водночас беручи участь у відновленні пошкоджень різноманітних нейронних структур.

Разом з тим, вчені з'ясували, що різні типи кохання викликатимуть підвищену активність різних відділів мозку. Приміром, любов матері до дитини "зачіпає" в основному середній мозок та прилеглі до нього частини кори великих півкуль. А ось почуття до протилежної статі найбільше відображається на зорових центрах переднього мозку.

Що х стосується серця, то його "аритмія" під час закоханості, за словами спеціалістів, теж контролюється роботою відповідних відділів мозку. Надлишок окситоцину та вазопресину в організмі викликає прискорення ритму роботи серця.

Джерело: http://news.students.ru


Інші новини розділу