Навіщо майя будували лабіринти Автор: lesya · Опубліковано: 18.10.2010 09:53 · Розділ: Культура

Мексиканські археологи під час розкопок на півострові Юкатан виявили невідому до цього часу систему лабіринтів з кам'яними пірамідами та невеликими храмами. Таке незвичайне відкриття дозволило фахівцям дійти висновку, що племена майя створювали свого часу не лише унікальні наземні, але й разом з тим неймовірні підземні споруди, багато з яких на сьогоднішній день залишаються невиявленими.

"У нас є практично повна схема підземних тунелів і лабіринтів, частина яких виходить до води, а частина пролягає навіть попід водоймищами," - підкреслює керівник археологічних розкопок Гільєрмо де Анда. Лабіринти є досить довгими, сполучають одразу 14 печер, частина з яких затоплені. За словами вчених, згідно з повір'ям майя душі померлих в давнину супроводжувалися до підземного тунелю псом, який допомагав їм проходити численні випробування, після чого врешті- решт з’являлася можливість переходу душі до потойбічного виміру.

Стародавні лабіринти, створені племенами майя (фото взято з сайту http://news.students.ru/)
Стародавні лабіринти, створені племенами майя (фото взято з сайту http://news.students.ru/)

Певною мірою дивує вчених той факт, що деякі печери, розташовані на території сучасної Гватемали, мають виходи на поверхню. Єдиної точки зору відносно того, навіщо померлим міг знадобитися вихід назовні, у фахівців немає. Проте на думку Уїльяма Сатурно, експерта з вивчення культури племен майя в університеті Бостона, стародавні мешканці цих місць вірили в багатопланову реальність. За словами спеціаліста, такі своєрідні портали між життям і смертю, де можна було втратити живих і знайти мертвих, мали важливе суспільне та релігійне значення для майя.

В одній з частин системи лабіринтів учені виявили дорогу завдовжки близько 90 метрів, яка закінчується спорудою з колон і водоймищем. Лабіринти проходять по території відразу кількох держав: півдня Мексики, всієї Гватемали і півночі Беліза. За оцінками археологів, більшість лабіринтів були збудовані в період від 250 до 900 року нашої ери. Відзначимо, що всі сліди існування цивілізації майя зникають саме в цей період. На сьогоднішній день мексиканські археологи займаються дослідженням храмів і пірамід, об'єднаних системою лабіринтів поблизу міста Меріда (столиця штату Юкатан).

Вік найстарішої тутешньої споруди сягає 1900 років, інші ж - молодші - були збудовані в період між 750 та 850 роками нашої ери. "Тут трапляються камені, величезні колони та скульптури священиків, все це знаходиться виключно в печерах", - зауважує Гільєрмо де Анда, чия команда вже півроку веде дослідження в цьому регіоні. За його словами, кілька разів археологам довелося знайти зразки кераміки та людські рештки.

Археологи вважають, що храми вгорі та печери під ними створювалися, скоріше за все, одночасно: верхня частина конструкції призначалася для живих, а нижня - для мертвих. Тим не менше, низка фахівців припускає, що спочатку будувалися тільки храми, а лабіринти й печери з'явилися вже після масового розповсюдження стародавнього міфу майя про потойбічне життя.

Джерело: http://news.students.ru/


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?