Комахи вибирають квіти за забарвленням Автор: lesya · Опубліковано: 13.10.2010 12:11 · Розділ: Природа

В статті, опублікованій журналом New Phytologist новозеландські та британські вчені засвідчили цікавий факт: комахи охочіше запилюють червоні або смугасті квіти ротиків садових (Antirrhinum majus), які отримали таке забарвлення завдяки процесу еволюції.

Нерівномірне забарвлення квітки, зокрема наявність смужок вздовж пелюстки, часто трапляються в природі. Автори статті відзначають, що власне така розповсюдженість і змусила їх припустити, ніби рослини з таким забарвленням квіток отримують певну перевагу в процесі запилення.

Гіпотезу перевірили за допомогою польових досліджень, в ході яких учасники студентської програми Наффілд (Nuffield Bursary) спостерігали за поведінкою джмелів на полях ротиків садових неподалік Норвіча (Norwich). Результати експерименту довели, що джмелі інтенсивніше запилюють квіти червоного кольору чи смугастого забарвлення, аніж білі або рожеві одиниці виду.

Червоні та смугаст одиниці виду запилюються частіше (фотот взято з сайту em.ca)
Червоні та смугаст одиниці виду запилюються частіше (фотот взято з сайту em.ca)

З іншого боку, лабораторні генетичні експерименти пролили світло на механізм зміни кольору ротиків садових. Вчені впевнені, що забарвлення - це, насамперед, результат еволюції. "Ми перевірили причини виникнення цих особливостей (йдеться про зміну забарвлення) й виявили, що вони набуті рослиною в результаті еволюції. Механізм селекції цих ознак вмикається лише тоді, коли вид повністю володіє червоним пігментом," - зауважив професор Кеті Мартін (Cathie Martin) з Центру імені Джона Іннеса.

Процес "почервоніння" пелюсток квітки триває до моменту надходження сигналу про наявність граничної кількості антоціану - пігменту, що зумовлює появу червоної барви. Один сигнал виходить від жилок на листі рослини, інший - з поверхневого шару листка - епідермісу.

Зіставлення отриманих результатів дозволило вченим зробити висновок щодо причинно- наслідкових взаємозв’язків перебігу еволюції рослин з поведінкою комах-запилювачів, найменша зміна якої запускає процес "пристосування" рослини до нових умов.

За словами професора Дугласа Кела (Douglas Kell), виконавчого директора Ради з питань досліджень в галузі біології та біотехнології, такі комахи, як медові бджоли, відіграють значну роль в сфері сільського господарства, а схожі дослідження допомагають фахівцям зрозуміти механізми збільшення популяції цих комах.

Джерело: http://sbio.info/


Інші новини розділу