Земля знаходиться на порозі ще одного міжльодовикового періоду Автор: lesya · Опубліковано: 05.10.2010 11:00 · Розділ: Екологія

Вчені вважають, що на даний момент Земля знаходиться на порозі глобальних кліматичних змін. Непрямим підтвердженням цього прогнозу є природний феномен «велика “соленосна” аномалія», виявлений у Атлантичному океані.

Застосувавши особливу методику, що дозволяє врахувати похибки вимірювань, група вчених з Англії та США встановила, що в період з 1965 до 1970 року на всій планеті спостерігалося різке зниження середньорічної температури на 0,3 градуса за Цельсієм. Це, на думку фахівців, досить значна величина, адже навіть зміна середньорічної температури на 0,05 градуса за Цельсієм здійснює помітний вплив на кліматичну ситуацію світуі.

Танення льодовиків може призвести до ще одного міжльодовикового періоду (фото взято з сайту novynar.com.ua)
Танення льодовиків може призвести до ще одного міжльодовикового періоду (фото взято з сайту novynar.com.ua)

Найпомітніше зниження середньорічної температури в Північній Атлантиці. Вчені вважають, що так звана температурна яма (явище спостерігалося дуже короткий термін) утворилася за рахунок опріснення вод глибинних шарів океану. Тривалі зміни глибинної та поверхневої циркуляції Північної Атлантики, що викликають серйозні збої в роботі «міжокеанічного конвеєра», згодом обов'язково позначаються на зміні клімату Європи.

Так, якщо взимку в Північній Атлантиці густина поверхневих вод з якої-небудь причини зменшиться, останні не зможуть потрапити до глибинного шару. При цьому повинна відбутися перебудова всієї циркуляції Світового океану, оскільки теплий поверхневий потік не зможе безперешкодно проникати далеко на північ: без опускання холодних вод для нього не знайдеться вільного простору.

Один з найвідоміших випадків такого типу стався наприкінці 1960-х років через винесення аномально великої кількості льоду з Арктичного басейну вздовж узбережжя Гренландії. У верхньому двохсотметровому шарі рівень солоності різко знизився, через що утворені прісні та легкі води перестали занурюватися на значні глибини, як це було раніше. Таке явище й отримало назву «велика “соленосна” аномалія». Протягом його розвитку у високих широтах накопичувалися холодні води, в субтропіках - теплі. Контраст температур води в помірних широтах загострювався, то ж в результаті з середини 1970-х років збільшилася кількість атмосферних циклонів над Північною Атлантикою.

Фахівці припускають, що схоже явище може повторитися в будь-який момент, а це неодмінно викличе різке похолодання на території всієї Північній півкулі. Таким чином, значна частина сучасних вчених сходяться на думці, що нашу планету чекає черговий короткочасний міжльодовиковий період.

Джерело: http://news.students.ru/


Інші новини розділу