Церемонія нагородження "Ігнобелівською" премією Автор: lesya · Опубліковано: 04.10.2010 09:16 · Розділ: Наука

Нещодавно в театрі «Сендерс» Гарвардського університету (США) уже вкотре відбулася церемонія нагородження лауреатів Ігнобелевской премії. Як завжди, нагороди здобули ті дослідження, які перед тим як змусити нас замислитися, спонукають в першу чергу посміхнутися.

Пересічний громадянин може скільки завгодно доводити, що помітну більшість вишукувань слід замінити банальним здоровим глуздом. Вченим натомість необхідні результати експериментів. Приміром Ліан Паркін, епідеміолог Університету Отаго (Нова Зеландія), переконливо довела: якщо в ожеледь носити взуття з одягненими поверх підошви шкарпетками, то вірогідність падіння значно знижується - і отримала за це премію з фізики.

Всі знають, що лихослів'я у певному вияві знижує біль. Річард Стівенс, психолог Університету Кіла (Англія), першим здогадався оформити цю інформацію у вигляді наукової гіпотези, підкріпивши її відповідним матеріалом та доводами.

Голландці Ілля ван Бест (Тілбургскій університет) та Симон Рітвелд (Амстердамський університет) спершу не йняли віри повідомленню про те, що вони виграли медичну номінацію. Вчені довели, що катання на американських гірках полегшує напади астми за рахунок позитивного емоційного стресу, то ж були впевнені в науковій цінності власного відкриття.

Втім, не ухилилися від сатиричного «Шнобеля» й ті вчені, які займалися цілком серйозними дослідженнями з далекосяжними практичними наслідками. Так, Каріна Асеведо-Уайтхаус, Агнес Роха-Джосселін (обидві - представниці Зоологічного товариства в Лондоні) та Діана Гендрон (Національний політехнічний інститут Мексики) вивчали перебіг нежиті у морських ссавців. Щоб зібрати зразки вірусів у хворих китів, вони обклали радіокерований вертоліт чашками Петрі - і отримали премію в галузі інженерної справи за найнезвичайніше використання гелікоптера.

Володарка торішньогоІгнобеля українка Олена Боднар, що створила бюстгалтер, який легко перетворюється на пару респіраторів (фото взято з сайту compulenta.ru)
Володарка торішньогоІгнобеля українка Олена Боднар, що створила бюстгалтер, який легко перетворюється на пару респіраторів (фото взято з сайту compulenta.ru)

Тосіюкі Накагакі з Університету технологій майбутнього Хакодате (Японія) разом з колегами вже багато років займається вивченням міксоміцетів. У 2000 році вони показали, що плазмодій гриба Physarum polycephalum вміє знаходити їжу в лабіринті (за це їх нагородили Ігнобелевською премією в 2008 році). Нове дослідження присвячене вивченню того, як природа ефективно розгалужує свої транспортні комунікації. І хоча нелінійна динаміка та біокомпьютінг - одні з найбільш перспективних напрямків досліджень на сьогоднішній день, оргкомітет чомусь вирішив, що вони гідні «Шнобеля».

«У нашому дослідженні немає абсолютно нічого смішного!» - сердито заявив ще один дослідник Ерік Адамс з Массачусетського технологічного інституту (США), який разом зі Скоттом Соколовскі (Сільськогосподарський та машинобудівний Техаський університет) та Стівеном Масутані (Гавайський університет), вивчаючи взаємодію нафти з водою після аварії в Мексиканській затоці, виявив, що, всупереч відомій істині дві субстанції можуть змішуватися. Про це, до речі, стало відомо досить давно.

Виділимо з-поміж інших оригінальні дослідження, які не містять нічого безглуздого, хоча смішний елемент іноді присутній. Приміром, китаєць Мінь Тань (Гуаньдунскій ентомологічний інститут) та британець Гарет Джонс (Брістольський університет) виявили, що крилани Cynopterus sphinx займаються оральним сексом. Між іншим, подібне явище спостерігається у карликових шимпанзе Pan paniscus та деяких інших тварин, але виключно у вигляді гри.

Алессандро Плукіно з Університету Катаньї (Італія) разом з колегами довів за допомогою засобів математичної статистики, що випадкове призначення людей на ключові посади ефективніше, ніж ретельний підбір персоналу.

Мануель Барбейто та його колеги з Управління промислової охорони здоров'я та безпеки містечка Форт-Детрік (штат Меріленд, США) з'ясували, що бородаті люди значно підвищують ризик зараження оточуючих інфекцією, оскільки цей істинно чоловічий атрибут здатен притягувати й затримувати в собі мікроорганізми.

З особливим задоволенням оргкомітет нагородив премією керівників американських компаній Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch і Magnetar «за нові способи вкладання грошей». Власне ці фірми, на думку багатьох експертів, відповідальні за фінансову кризу, що вибухнула в кінці 2008 року.

Поспостерігати за подробицями церемонії можна на спеціальному каналі YouTube. Між іншим, сайт вів пряму трансляцію цього справді захоплюючого та цікавого дійства.

Джерело: http://science.compulenta.ru/


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.