До геніїв слава приходить посмертно Автор: lesya · Опубліковано: 27.09.2010 11:43 · Розділ: Культура

У XXI столітті їхні картини продаються на аукціонах за шалені гроші, літературні твори входять в шкільну програму багатьох країн, музика звучить у найпрестижніших театрах світу. Однак за життя вони не зазнали нічого, за винятком хіба що лайок та громадського осуду. Поети, художники, композитори - до багатьох з геніїв доля була надто несправедливою.

В народі кажуть, що допомагати слід талановитим, бездарність проб'ється й сама. Однак далеко не завжди талановита людина отримує допомогу ззовні, і лише після смерті митця оточуючі раптом починають захоплюватися його творчістю. Зчаста причина такого перетворення – в тому, що сам геній не шукає слави, іноді навіть опираючись спробам йому цю славу нав'язати. Служіння мистецтву для справжніх геніїв - це творчість заради творчості, а не заради премій і гонорарів, хоча в цей же час багатьом творцям посмішка фортуни могла б врятувати життя.

Одним з найвідоміших талантів, до якого слава прийшла посмертно, є нідерландський художник-постімпрессіоніст Вінсент ван Гог. Його справедливо можна вважати символом невизнаного генія. Інтерес до живопису прокинувся в Вінсента під час роботи дилером в одній з художньо-торгівельних фірм. Згодом юнак невдало закохався, кинув роботу та вирішив стати місіонером. Однак майбутній художник так завзято виконував свою місію, що представники церкви не забарилися позбутися фанатика. Тоді ван Гог спрямував свою шалену енергію в площину мистецтва. Однак не зрозуміли його й тут. Сьогодні відомо близько 850 полотен художника, безліч малюнків і гравюр, а за життя митець продав лише одну роботу - "Червоні виноградники", та й ту придбав один з товаришів Ван Гога.

Червоні
Червоні

Якось перед закриттям невеликого кафе Ван Гогу дозволили влаштувати там виставку-продаж своїх картин. Ні на одну не знайшлося покупця. В результаті значну частину полотен ван Гога просто-на-просто викинули. Сьогодні ж шедеври майстра прикрашають стіни найвидатніших музеїв, за ними полюють на аукціонах, викрадають для приватних колекцій - ніхто вже не сумнівається в геніальності їх творця.

Серед письменників також вистачає тих, хто прославився посмертно. Приміром, Стендаль, який вважається класиком французької літератури, за життя був відомий як салонний гуморист та інтелектуал - письменницькі здобутки успіху не мали. Ситуацію не змінив і хвалебний відгук Бальзака, чи не єдиного з тих, хто зумів розпізнати у Стендалі справжнього майстра слова. Однак те, що помітив геніальний Бальзак, пройшло повз увагу інших сучасників. Помер геній просто на вулиці. Декілька повідомлень про його смерть, зауважували, що помер маловідомий німецький (!) віршотворець.

Ще одним посмертним генієм є, без сумніву, Франц Кафка. Його книги, якими сьогодні зачитуються мільйони, свого часу сприймалися як щось незрозуміле. Щоправда, тут відіграв роль і характер самого Кафки, який був особою відлюдькуватою, вирізнявся психічною неврівноваженістю та страждав багатьма захворюваннями. За життя Кафці вдалося опублікувати лише кілька оповідань, яких ніхто так і не помітив. Тому письменник перед смертю збажав знищити всі свої твори, про що й попросив товариша в листі. Однак останній навпаки доклав всіх зусиль для того, щоб рукописи опублікували. Твори Кафки стали сенсацією. І сьогодні він - один із найпопулярніших письменників у світі.

Англійський поет, один з кращих ліриків світової літератури, Джон Кітс не дожив до своєї слави всього кілька місяців. Молодий обдарований віршотворець був невиліковно хворий сухотами, від яких тоді не існувало ліків. За час недовгої літературної кар'єри Кітс не почув ні слова похвали від серйозних критиків, які формували громадську думку того періоду. Навпаки, якщо й виходили статті, присвячені його віршам, то лишекритичні. Кітс помер дуже молодим - у віці 25 років, а незабаром після його смерті вийшла друком книга віршів, які отримали таку популярність у читачів, що критикам залишалося лише посмертно визнати його генієм.

Джерело: http://www.pravda.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?