Ейнштейн мав рацію: час може пришвидшуватися та уповільнюватися Автор: lesya · Опубліковано: 27.09.2010 11:07 · Розділ: Наука

Результати роботи дослідників, опубліковані журналом Science, засвідчують уповільнення часу, передбачене загальною та спеціальною теорією відносності. Вчені використовували оптичний атомний годинник, в якому "спрацьовує" атом алюмінію. Відлік часу в годиннику ведеться наступним чином: на атом алюмінію впливає лазерне випромінювання, яке змушує його перейти на вищий енергетичний рівень. Якщо такий перехід відбувається, то на джерело лазерного випромінювання подається сигнал, що запобігає зміні параметрів того ж таки випромінювання. Таким чином, в годиннику безперервно відбуваються енергетичні переходи, точно вимірюючи одиниці часу.

Автори нової роботи використовували лазер з дуже високою частотністю, тому відміряні відрізки часу були надзвичайно малими. Такі годинники відрізняються надвисокою точністю - похибка в одну секунду може спостерігатися в них через 3,7 мільярда років.

Так виглядає оптичний атомний годинник (фото взято з сайту umoloda.kiev.ua)
Так виглядає оптичний атомний годинник (фото взято з сайту umoloda.kiev.ua)

Загальна теорія відносності твердить: якщо двоє знаходяться на різній відстані від певного об'єкту, то тому, хто знаходиться далі, здаватиметься, ніби годинник іншого ходить повільніше. Проводячи експеримент, вчені в якості великого об'єкта використовували Землю, розмістивши оптичні годинники на різній висоті. В годиннику, розташованому вище, спостерігалося уповільнення часу - згідно з розрахунками, за 79 років воно б склало 90 мільярдних однієї секунди.

Нещодавно група вчених підтвердила справедливість деяких положень загальної теорії відносності зовсім іншими методами. Фахівці-астрофізики аналізували інформацію, отриману в процесі Слоанівського цифрового огляду неба (SDSS), пов’язану з більш ніж 70 тисячами галактик В результаті виявилося, що значення безрозмірного параметра EG, який характеризує, зокрема, процеси гравітаційного лінзування, зростання галактичних структур та формування скупчень космологічних масштабів, зіставляється та узгоджується з найосновнішими положеннями теорії відносності.

Джерело: http://newsland.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.