Вчені пояснили природу нав'язливих думок Автор: lesya · Опубліковано: 24.09.2010 10:58 · Розділ: Медицина

Доволі часто людині необхідно докладати значних зусиль для того, щоб забути про роботу під час відпустки або припинити машинально наспівувати дратівливу пісеньку, яка постійно крутиться в голові. Математики університету Кейс Вестерн Резерв (США) знайшли відповідь на запитання, пов’язані з причинами виникнення цього явища. Вони виявили, що мислення споживає багато енергії, то ж думку так само важко зупинити, як і вантажний автомобіль, що мчить по похилій поверхні на шаленій швидкості вниз.

Вчені в процесі проведення експерименту використовували комп'ютерне моделювання на базі програмного пакету Metabolica, який призначений для вивчення комплексу метаболічних процесів. Програмне забезпечення переводить у цифрову форму роботу збуджуючих нейронів, що передають думки, та гальмівних, що діють "заспокійливо" на клітини мозку – т. зв. астроцити. Астроцити забезпечують нейрони поживними речовинами, видаляють відходи життєдіяльності та в цілому відповідають за "хімічне" забезпечення нервової діяльності необхідними речовинами.

Для зупинки думок мозок використовує гальмівні нейрони. Вони виділяють гамма-аміномасляну кислоту (GABA), яка протидіє впливу нейромедіатора глутамата, припиняючи збудження нейронів, що, у свою чергу, стримує процес передачі інформації від одного нейрона до іншого. Простіше кажучи, глутамат відкриває синаптичні "ворота", а GABA - закриває.

Астроцити споживають велику кількість кисню для переробки GABA та глутамату - більше, ніж потрібно для розщеплення потужних нейротоксинів. Відповідно, чим більше потрібно кисню, тим сильнішим повинен бути притік крові. Часто при надмірному збудженні нейронів та недостатньому харчуванні астроцити не в змозі "зупинити" мозок, і всі наші спроби припинити думати про щось конкретне не приносять результатів. Можливо, саме з цим пов'язано бажання людини зайвий раз перекусити в момент сильних переживань чи появи нав'язливих думок.

Поки що зв'язок між церебральним метаболізмом і гемодинамікою невивчений достатньо. Дослідницька група планує детальніше порівняти енергію збуджуючих і гальмівних нейронів, виконавши одночасне моделювання обох процесів.

Вивчення механізмів гальмування також дозволить створити ліки проти деяких нейродегенеративних захворювань. Однак поки що, за попередніми даними цього експерименту, можна порадити в разі нервового перенапруження просто знизити навантаження на організм, даючи мозку деякий час та додаткові ресурси для запуску й завершення процесу гальмування.

Джерело: http://rnd.cnews.ru


Інші новини розділу