Кошмар на замовлення Автор: lesya · Опубліковано: 24.09.2010 10:20 · Розділ: Медицина

Дослідників усього світу здавна цікавив феномен сну, особливо питання його посттравматичного розладу. Вчені в процесі проведення різноманітних експериментів намагаються виявити насамперед природу та походження кошмарів, причини їх появи та вплив на психіку людини в цілому.

В реальному житті кошмарні сновидіння отримали у медиків назву РТSD - посттравматичні розлади сну (Posttraumatic Sleep disorders). РТSD практично не піддаються медикаментозному лікуванню. До недавнього часу на них майже не звертали уваги, відправляючи жінок-пацієнток до психоаналітиків. Однак в останні десятиліття до спеціалістів зі скаргами на нічні кошмари стали частіше звертатися чоловіки, особливо ті, які побували в гарячих точках. Інтенсивність стресів, викликаних постійним очікуванням вибуху чи обстрілу, настільки велика, що з ними не справляється навіть начебто підготовлена психіка.

Проблемою нічних кошмарів займається доктор Баррі Кракоу, співробітник Центру вивчення сну в Альбукерке, штат Нью-Мексико (де свого часу розробили атомну бомбу). Кракоу починав свою кар'єру лікарем «швидкої допомоги», однак згодом захопився проблемою кошмарів, пройшовши спеціалізацію в університеті Нью-Мексико. Його першою пацієнткою була 50-річна Емілі Гурулі, яка мало не щоночі бачила один і той же «фільм»: її чорний «Форд» на величезній швидкості несеться вулицями великого міста, безуспішно намагаючись втекти від чогось страшного з величезними витріщеними очима.

Метод лікування, запропонованих лікарями пацієнтці, з часом отримав назву «репетиційної терапії» - imagery rehearsal therapy. Молодий лікар запропонував Емілі переписати свій сон як «етюд у білих тонах»: її кадилак, що їде з невеликою швидкістю, став білим, а жахливі очні яблука, перетворившись на веселі повітряні кульки, пливли по блакитному небу над містом. «Ми назвали це новим сном, - підтвердив Кракоу, - при цьому поганий сон залишився десь далеко, нічим не заважаючи новому сну».

Вдалося вилікувати і Роберту Баркер, викладачку англійської, яка на свою біду уклала контракт з однією із японських фірм. Після приїзду в Токіо вона замість класу з учнями потрапила до рук негідників, які катували й гвалтували її протягом трьох днів. Злочинці були настільки жорстокими, що після повернення в США Роберта змушена була жити на пенсію по інвалідності. Перенесений жінкою страх не покидав її тривалий час, нічні кошмари не давали спати. Снодійні не допомагали, й Роберту все частіше відвідували думки про самогубство, поки вона не потрапила на прийом до лікаря Кракоу.

немає такої людини, якій хоча б раз в житті не снился кошмари
немає такої людини, якій хоча б раз в житті не снился кошмари

Спершу Роберта сприйняла поради лікаря досить скептично. Тим не менше колишня викладачка погодилася з його пропозицією «розучити» новий сон та постійно репетирувати його, щоб забути кошмар кіднепінгу та згвалтування.

Якоюсь мірою Баркер допомагало й оточення: інша жертва згвалтування «переписала» свій сон, в новій версії якого вона успішно протистоїть ґвалтівнику, використовуючи спеціально куплену для цього бейсбольну біту. Мініатюрна і менш рішуча Роберта віддала перевагу птахам: «Я завжди любила птахів, - говорить вона, - у своєму сні я годувала їх, і тому ніщо його не порушувало. Я могла чути їхній спів, тому зараз я прокидаюся з думкою про улюблені створіння».

Її випадок разом з описом інших 168 історій осіб, постраждалих від сексуального насильства, був включений до статті Кракоу, що з'явилася в авторитетному журналі Американської медасоціації (JAMA).

Донедавна психологи займалися виключно тлумаченням-інтерпретацією сновидінь, а зараз психотерапевти отримали сигнал, що засвідчує появу можливості «замовляти» сни на ту чи іншу тему, щоб нарешті покінчити з кошмарами.

Джерело: www.ng.ru


Інші новини розділу