Мешканці стародавнього Гіппоса: християни чи язичники? Автор: lesya · Опубліковано: 23.09.2010 10:32 · Розділ: Культура

Багаті мешканці стародавнього міста Гіппоса нишком поклонялися язичницьким богам навіть у ті роки, коли християни активно знищували конкуруючі культи. Під час розкопок міста археологи знайшли фреску із зображенням Тюхе, давньогрецької богині удачі й випадку, та зображення менади, супутниці бога виноробства Діоніса.

Професора Артура Сегаля (Arthur Segal) та доктора Майкла Айзенберга (Michael Eisenberg) з Інституту археології ім. Цінмана при Університеті Хайфи, які й очолили розкопки, зацікавив той факт, що зображення богинь були знайдені на території приватних будинків часів візантійського періоду, в момент масового поширення християнства та знищення ідолопоклонницьих культів. Знахідки археологів, натомість, свідчать, що язичницькі вірування продовжували існувати

Місто Гіппос, відоме також як Суссіта, знаходиться в Ізраїлі на території однойменного Національного парку (парк Суссіта). Під час розкопок, які вела команда фахівців Університету Конкордія з Монреалю (Канада) під керівництвом професора Марка Шулера (Mark Schuler), археологи виявили будинок, що належав, судячи з якості матеріалів та складного планування, одному із місцевих представників знаті. Дослідники виявили невеликий внутрішній двір, в центрі якого колись був встановлений маленький фонтан. Власне біля цього фонтану вони й знайшли фреску із зображенням Тюхе, яку вшановували в місті як богиню долі. Голова молодої дівчини увінчана короною, з-під якої вибиваються каштанові кучері. Дослідники, проаналізувавши художню фреску, дійшли висновку, що зображення могло бути створене наприкінці римського або на початку візантійського періоду (III-IV століття).

вулиці стародавнього міста зачаровують і сьогодні
вулиці стародавнього міста зачаровують і сьогодні

На території того ж будинку вдалося знайти й інші зображення міфологічних персонажів. З- поміж інших знахідок археологи виявили кістяну пластину з викарбуваною на ній менадою - супутницею бога виноробства Діонісія. В грецькій міфології менади (також відомі як «вакханки»), супроводжуючи бога, танцювали, тримаючи в руках дерев'яні жезли, повиті плющем та виноградними лозами, що символізують чоловіче начало, родючість та сексуальне задоволення. Менада з Гіппоса теж постає в божевільному танці. Історики дійшли висновку, що обидва зображення греко-римських богинь, швидше, датуються кінцем римського періоду. Водночас археологи не сумніваються, що резиденція аристократа, де виявили знахідки, продовжувала існувати й після того, як християнство здобуло перемогу над ідолопоклонством.

руїни древньої синагоги в архітектурному стилібазиліки
руїни древньої синагоги в архітектурному стилібазиліки

У процесі експедиції 2010 року археологи також натрапили на рештки римської базиліки, датованої I-II століттями. Ця масштабна споруда раніше знаходилася в центрі міста, де процвітала торгівля, жила знать та розташовувалися громадські заклади. Дослідники виявили мармурові архітектурні елементи базиліки, а також фрагменти архітектурних прикрас зі стукко - штукатурки, яка імітувала мармур (звідси визначення стукко як штучного мармуру).

Гіппос був зведений на вершині гори на схід від Галілейського моря в II столітті до н.е. одним з царів династії Селевкідів, які в той час правили цією областю. Місто існувало протягом декількох віків: в елліністичний, римський, візантійський і омейядський періоди. Гіппос разом з Бейт-Шеан та кількома іншими містами на східному березі Йордану входив до складу однієї з культурно-географічних зон Декаполіса. В цьому районі Ісус Христос, згідно Нового Заповіту, здійснював чудеса. У 749 році відбувся сильний землетрус, який повністю зруйнував Гіппос.

Джерело: infox.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?