Інтерпретація образу вампіра сучасною культурою Автор: lesya · Опубліковано: 22.09.2010 11:27 · Розділ: Культура

Останнім часом спостерігається стрімке зростання популярності образу вампірів у сучасній поп-культурі. Що ж зумовило таку популярність? Можливо, образ вампіра є метафорою чогось важливого - релігії, політики або сексуальних відносин? А може, ця тенденція зумовлена іншими, на перший погляд непомітними, причинами? На ці запитання намагається дати відповідь багато спеціалістів. Серед них і західний експерт Уейн Йен, викладач прикладної етики, що опублiкував низку робіт, присвячених філософському підґрунтю вампірів у сучасній культурі.

На думку вченого, популярність вампірів зумовлена кількома причинами. Однією з найважливіших є прагнення людства заново створити міф про існування та традиції світу цих вельми цікавих постатей. Приміром, сага «Сутінки» вносить нове у традиційні уявлення, змінюючи водночас межі можливого вампірів.

Важливе й те, що міф про вампірів сповнений метафорами. Вони дуже схожі на людей, адже колись і були людьми, які отримали неймовірні можливості, дорогою ціною, однак, заплативши за них. У даному контексті можна провести паралель: нові технології відкривають нам надлюдські перспективи, однак плата за них надто висока - шкода, яку наносимо навколишньому середовищу чи людству в цілому, безповоротна.

в сучасному переосмисленні вампіри - не лише втілення зла
в сучасному переосмисленні вампіри - не лише втілення зла

У людства є ще одна спільна риса, що споріднює нас як його представників з вампірами - необхідність харчуватися. В цьому сенсі ми всі вампіри. Таким чином, вивчення упирів може допомогти нам зрозуміти власну поведінку, і той факт, що вони не є людьми, дозволяє з легкістю аналізувати їхні моральні нахили з етичної точки зору, аналізуючи тим самим і свої власні.

Переосмислення міфу про вампірів дозволяє розглядати їх не лише як втілення зла. У серіалі «Баффі - винищувачка вампірів» герой Ангел - протагоніст вампіра, поряд з яким вимальовується постать антагоніста, що згодом зазнає перетворень, - Спайка. Це - сучасне трактування непостійності людської природи на противагу християнському положенню про гріх. Водночас таке перетворення героя кінострічки відображає дедалі зростаючу значущість вчинків індивіда в нашому житті.

На думку Уейна Йена, є щось особливо жахаюче в тому, що монстри здатні прибирати людську подобу. Фільм "Let the Right One In" (американський ремейк шведського хіта «Впусти мене») показує, що вампіра можна запросто переплутати з людиною. Як у фільмі, так і в житті, найлютіший ворог кожного з нас криється в самому собі. Отже ймовірно, що зростаюча популярність вампірів є реакцією суспільства на страх перед тими, хто виглядає як ми, але має намір заподіяти нам лихо.

Джерело: russ.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?