Культурно- історичні традиції вживання алкоголю Автор: lesya · Опубліковано: 20.09.2010 09:08 · Розділ: Цікаві факти

Алкоголь – невід’ємний супутник людства ще з моменту зародження його історії. В деяких народів, наприклад, в племені Сема Нага, ще до недавнього часу існував звичай вживання ферментованого настою рису як основного напою. Схожих прикладів багато. Різноманітні алкогольні напої були і є до цих пір найпоширенішим п’янким засобом для проведення культових та магічних обрядів, покращення настрою, спрощення встановлення контакту між людьми, обезболення, зниження рівня психічного напруження, ослаблення стресів. Основною метою всіх названих вище випадків використання алкоголю є зниження тривожності. Схоже на те, що людство знайшло два способи, які допомагають змиритися з символічним вигнанням із раю, тобто з виникненням усвідомленості існування та пов'язаної з ним тривоги: релігію й алкоголь. Ту ж роль, що й алкоголь, виконують в сучасному суспільстві заспокійливі ліки. Зловживання цими препаратами, як і алкоголем та типовими наркотиками, стало великою соціальною проблемою більшості високорозвинених країн світу.

в деяких племенах до цього часу вживають алкоголь замість води
в деяких племенах до цього часу вживають алкоголь замість води

Аргументом на користь екзистенційної гіпотези популярності алкоголю є зростаюча протягом останніх 100-200 років тенденція вживання міцних спиртних напоїв. Це явище зумовлене, насамперед, наростанням стресів у сучасному світі, пов’язаним із ослабленням сімейних зв'язків, посиленням залежності від науково-технічних досягнень цивілізації, відірваністю від природного середовища, тривогою за роботу і т.д. Це сприяє швидкому зростанню кількості осіб, залежних від алкоголю, водночас зумовлюючи появу численних захворювань.

Одним із наслідків сучасного споживання алкоголю є значне збільшення кількості залежних жінок, що пов’язуємо, насамперед, з індустріалізацією, побутовою революцією та, як не дивно, з розвитком різноманітних емансипованих тенденцій та напрямів у суспільстві. Помітне зниження віку осіб, які починають вживати алкоголь, що пояснюється раннім статевим дозріванням та подекуди надмірною самостійністю молоді. Значну роль у нав'язуванні зразків споживання алкоголю відіграють телебачення та кіно.

На сьогоднішній день виокремлюють три основні культурно зумовлені моделі вживання алкоголю:

• англосаксонську та німецьку, пов'язану, головним чином, з вживанням пива;

• модель басейну Середземного моря, засновану на популяризації вина;

• так звану скандинавську, що передбачає вживання міцних алкогольних напоїв.

Остання модель притаманна й Польщі. Причини цієї диференціації невідомі. Очевидно, вагому роль тут відіграє різниця в кліматі та відмінність традицій. Втім, розмежування моделей поступово зникає. Приміром, близько 10% населення світу, що проживає в Польщі, Швеції, США, ФРН та колишній Югославії, споживає близько 36% всієї алкогольної продукції.

Джерело: http://www.medkarta.com


Інші новини розділу