Чому ми спимо? Автор: lesya · Опубліковано: 17.09.2010 10:03 · Розділ: Цікаві факти

Американські вчені Вашингтонського університету знайшли пояснення механізму, що забезпечує та зумовлює зміну стану бадьорості мозку на стан спокою. Опираючись на відкриті раніше факти та існуючі теорії, дослідники нещодавно встановили, що мозок людини в момент бадьорості виробляє речовини, які згодом дозволяють заснути. Однак до цього часу нерозв’язаним залишалося питання стосовно того, що саме спонукає «сонні» ферменти до дії.

Фахівці Університету штату Вашингтон завдяки проведенню низки експериментів визначили, що сигнальною речовиною є аденозінтрифосфорна кислота (АТФ), яка виділяється активними клітинами головного мозку, збуджуючи при цьому рецептори, що відповідають за виділення цитокінів – білків- регуляторів здатності заснути.

АТФ впливає на нашу здатність заснути
АТФ впливає на нашу здатність заснути

Вчені підкреслюють той факт, що різні ділянки мозку засинають з різною швидкістю. Це залежить насамперед від їхньої активності в процесі життєдіяльності людини протягом дня. Ті частини головного мозку, які зазнавали надмірного навантаження протягом певного відрізку часу (в даному конкретному випадку йдеться про один день), блокують виділення аденозінтрифосфорної кислоти, що в цілому знижує виділення цитокінів та призводить до безсоння.

Водночас «задоволені» денною діяльністю частини головного мозку виділяють АТФ, незалежно від напружених ділянок. Ця здатність дозволяє людям засинати після напруженого робочого дня. За словами вчених, це відкриття має широке практичне застосування. Передбачається, що власне воно допоможе у створенні нових снодійних препаратів, які корегуватимуть активність збуджених ділянок мозку, прискорюючи процес засипання.

Джерело: www.rosbalt.ru


Інші новини розділу