Що поєднує Брітні Спірз та Вінсента ван Гога? Автор: lesya · Опубліковано: 14.09.2010 08:22 · Розділ: Життя

Здавалося б, що може поєднувати Брітні Спірс і Вінсента Ван Гога? Виявилося, що в американської поп-діви і голландського художника може бути спільний діагноз – біполярний афективний розлад (БАР) або маніакально- депресивний психоз, як його ще називають. Однак, все не так страшно, як може видатися на перший погляд: хвороба називається так тому, що періоди маній змінюються у хворого різкою і невмотивованою депресією.

В період маній хочеться всього й відразу, настрій піднімається, енергія ллється через край, а будь-яка дрібниця може перетворитися в непереможну нав'язливу ідею. Люди творчі часто плутають цей розлад з натхненням, однак знають, як застосувати його з користю для себе та для суспільства загалом. Натомість у простих смертних манія може спричинити серйозні конфлікти з родиною, законом та оточуючим світом. Це пояснюється тим, людина в період приступів втрачає контроль над собою, безпричинна радість змінюється бурхливими спалахами гніву, мова та рухи стають швидкими та невпорядкованими.

Що стосується депресії, це ніби манія навпаки. Хворого долає апатія, спостерігається підвищена дратівливість, а звичні розваги не приносять анінайменшого задоволення. У важких випадках у хворих навіть притуплюються смак та сприйняття кольорів, тобто світ навколо у буквальному сенсі цього слова здається сірим.

Прикладів цього синдрому навіть серед світових знаменитостей дуже багато. Втім, деяким з них пощастило більше: вони зуміли спрямувати своє маніакальне натхнення в площину творчості, та, прославившись, змогли досягти життя заможного та щасливого. Отож розглянемо, хто з відомих постатей зміг вдало впоратися з хворобою, а хто - ні?

Емілі Дікінсон вдалося подолати, щоправда, не без допомоги кваліфікованих спеціалістів, напади депресій. Так, вона вважається однією з найталановитіших американських поетес всіх часів. Дослідники її творчості та психіатри, помітивши циклічність тематики віршів, дійшли висновку, що поетеса страждала маніакально- депресивним психозом.

Яскравим прикладом «депресивного маніяка» вважається відомий всьому світові Вінсент ван Гог. Так, художник гарячково творив в період маній та раптово впадав у «творчий анабіоз» під час депресії. Психоз у його випадку ускладнювався комплексами з приводу своєї зовнішності. Останній рік життя митець провів у психіатричній лікарні, де незабаром наклав на себе руки.

Керрі Фішер також вдалося взяти себе в руки. Американська актриса, що прославилася завдяки ролі принцеси Леї в знаменитих «Зоряних війнах», живе з діагнозом БАР вже 24 роки. Однак манії та депресії атакували її задовго до моменту звернення до лікаря, то ж встигли неабияк зіпсувати життя актрисі та її родині. Зараз, як зізналася Фішер в одному з інтерв'ю, вона нарешті веде нормальне життя, хоча тримається виключно завдяки таблеткам та консультаціям спеціалістів.

Ще одним сумним прикладом прояву психозу є історія життя видатної представниці літератури, цього разу британської, письменниці Вірджинії Вульф. Так, жінка все життя страждала головними болями, галюцинаціями та нав'язливими ідеями, а свої романи переписувала десятки разів, часто намагаючись накласти на себе руки - ймовірно, через нерозділене кохання до жінки і одночасного почуття провини перед чоловіком. В 1941-му чергова спроба самогубства увінчалася успіхом: Вірджинія Вульф втопилася в річці. Проаналізувавши щоденники та листи письменниці, сучасні психіатри підтвердили діагноз - БАР.

Лінда Гамільтон, навпаки, вдало справляється з депресіями. Про те, що виконавиця головних ролей у фільмах про Термінатора, страждає на тяжку форму БАР, дізналися лише в 2004-му. На момент цього одкровення діагноз був поставлений більш ніж 10 років тому. Весь цей час Гамільтон боролася із симптомами розладу з допомогою лікарів, а до цього ще 10 років намагалася впоратися з ними самостійно.

Багато питань життя і смерті легендарної Монро залишилося без відповіді, не зважаючи на сотні всіляких наукових досліджень. Однак завдяки ретельній праці лікарів, журналістів, біографів, а також на основі зізнань колишніх колег та знайомих актриси, вдалося встановити, що вона все-таки страждала маніакальними депресіями. Психіатр, у якого обстежувалася актриса, розповів про постійні проблеми знаменитості, пов’язані з контролем емоцій, миттєвими змінами настрою, що, скоріше за все, й підштовхнуло Мерилін Монро до скоєння самогубства.

Ще одній знаменитості – Курту Кобейну – не вдалося, на жаль, справитися з власними емоціями. Не зважаючи на шалений успіх і статус культового рок-музиканта, Кобейн добровільно пішов з життя у віці 27-и. Документального підтвердження того, що він страждав БАР, не існує, проте багато біографів вважають, що це саме хвороба відшліфувала його талант до досконалості, змушуючи творити, водночас саме вона врешті- решт його знищила. Почасти це припущення підтверджується назвою однієї з пісень Кобейна - «Літій». Це препарат, яким найчастіше лікують маніакально-депресивний психоз.

Думки спеціалістів з приводу американської поп-діви Брітні Спірз розходяться. На сьогоднішній день офіційно не доведено того, що співачка страждає психозом, однак своєю поведінкою Спірз не втомлюється це підтверджувати. Першим приводом для такого припущення став епізод з поголеною головою - на тлі розлучення та відстоювання права виховувати власних дітей співачка зголила волосся, в той же день опинившися в лікарні. З тих пір Спірз неодноразово тріумфально «поверталася на сцену», а потім вражала публіку то новою спробою самогубства, то п'яними витівками, то іншими ознаками ментального розладу. В результаті багато психіатрів, хоч особисто і не лікували Брітні Спірз, зійшлися на думці, що вона страждає психозом.

Джерело: http://www.aif.ru


Інші новини розділу

 • Що необхідно зробити батькам для щасливого майбутнього дитини

  Що необхідно зробити батькам для щасливого майбутнього дитини · Jane Holiday · 17.07.2017 15:43

  Всі батьки хочуть, щоб їх діти тримали якнайдалі від неприємностей, добре вчилися в школі й створювали щось хороше і корисне, коли стануть дорослими. На жаль, керівництва з виховання щасливої та успішної дитини не існує, але психологи змогли вказати на ті фактори, які притягують успіх. Всі ці факти стосуються батьків та сім'ї, що не викликає жодного подиву, адже батьки, які виховують щасливих і здібних дітей, вміють багато загального. Щоби в успішних батьків росли успішні діти необхідно розвивати їхні здібності й займатися самоосвітою вдома. Навчіть дитину як скласти бізнес план.


 • Медитація - як спосіб життя, або світ без ілюзій та страху

  Медитація - як спосіб життя, або світ без ілюзій та страху · Jane Holiday · 10.07.2017 12:20

  Якщо ви захоплюєтеся здоровим способом життя і багато читаєте про зняття стресу, то частіше за все ви, мабуть, зустрічали таке поняття, як медитація, але досі більшість людей не розуміють, що це таке. Медитація, як спосіб життя, дає людині великі можливості, але для цього потрібно зрозуміти, чим вона є насправді. Усе про свідомість та медитацію ви можете прочитати за посиланням.


 • 7 ідей для вашого бізнесу, які справді працюють

  7 ідей для вашого бізнесу, які справді працюють · Jane Holiday · 28.06.2017 12:44

  Успішні підприємці радо діляться власними секретами, які привели їх до колосального успіху в бізнесі.


 • Сплануйте добудову другого поверху у вашому домі правильно

  Сплануйте добудову другого поверху у вашому домі правильно · Jane Holiday · 26.06.2017 16:09

  Однією із суттєвих переваг приватного спорудження є можливість розширити житлову площу. Можна до уже існуючої будівлі добудувати частину, або ж побудувати другий поверх. В цій статті ми зупинимося на ключових моментах планування та будування другого поверху на уже готовій будівлі.


 • Доглядайте за своїм холодильником правильно

  Доглядайте за своїм холодильником правильно · Jane Holiday · 20.06.2017 13:09

  Купуючи новий холодильник споживач сподівається на те, що агрегат прослужить дуже довго, так воно і є, якщо не забувати за ним доглядати. Дізнайтеся основні правила догляду з цієї статті.