Альтруїстів недолюблюють Автор: lesya · Опубліковано: 10.09.2010 09:00 · Розділ: Життя

В Journal of Personality and Social Psychology опубліковані результати експерименту, проведеного американськими психологами. Дослідження доводить, що люди, які піклуються про інших, викликають роздратування оточуючих. Винуватцями тут є особливості нашої психіки, якій важко змиритися з тим, що хтось може чинити краще, ніж ми.

Крейг Паркс – професор психології Вашингтонського університету. Нещодавно він зі своїми колегами провів експеримент. Бажаючим було запропоновано зіграти в комп’ютерну гру, за підсумками якої й присуджували бали, - їх можна було або перерахувати команді, або ж забрати собі. При цьому в разі перемоги команди, вона отримувала загальний приз; за особистий виграш нагороджували талонами на безкоштовне харчування в їдальні.

Учасникам експерименту не повідомили всієї правди: в дійсності їхніми суперниками була комп’ютерна програма, а не живі люди, як одразу було сказано організаторами дослідження.

Супроти людей в грі брало участь чотири робота. Двоє з них вели себе нормально, один виявився максимально скупим і всі бали забирав собі, останній же був зразком альтруїзму, віддаючи все вигране команді.

Взагалі- то експеримент був задуманий для скупого гравця. Вчені хотіли дослідити дію механізму ізоляції в соціумі та отримали цілком очікувані результати: як тільки приходилося обирати собі партнера для подальшої гри, всі одразу ж відмовлялися від співпраці зі скупим.

Однак така ж ситуація спостерігалася і з тим роботом, який власні бали віддавав задля успіху цілої команди. Вважалося, що персонаж, який віддає все іншим, жертвуючи власними інтересами, повинен викликати всезагальну повагу – цьому навчають нас дитячі книжечки, голівудські фільми та інші моральні авторитети. Однак експеримент доводить протилежне: альтруїсти викликають роздратування.

Фальшивий альтруїзм деякою мірою характерний для кожного з нас
Фальшивий альтруїзм деякою мірою характерний для кожного з нас

Щоб пояснити цей ефект, варто пригадати красиве словосполучення «когнітивний дисонанс». Людина – така істота, якій характерно вважати себе набагато безкорисливішою за інших. А тут раптом партнер віддає спільній справі значно більше! Одне знання конфліктує з іншим.

Як вирішити цей дисонанс?Поки що однозначної відповіді не існує. Однак найближчим часом соціальні психологи напевно винайдуть якусь хитромудру технологію, що дозволить людям нормально сприймати чужий альтруїзм.

Джерело: smi2.ru


Інші новини розділу

 • Що необхідно зробити батькам для щасливого майбутнього дитини

  Що необхідно зробити батькам для щасливого майбутнього дитини · Jane Holiday · 17.07.2017 15:43

  Всі батьки хочуть, щоб їх діти тримали якнайдалі від неприємностей, добре вчилися в школі й створювали щось хороше і корисне, коли стануть дорослими. На жаль, керівництва з виховання щасливої та успішної дитини не існує, але психологи змогли вказати на ті фактори, які притягують успіх. Всі ці факти стосуються батьків та сім'ї, що не викликає жодного подиву, адже батьки, які виховують щасливих і здібних дітей, вміють багато загального. Щоби в успішних батьків росли успішні діти необхідно розвивати їхні здібності й займатися самоосвітою вдома. Навчіть дитину як скласти бізнес план.


 • Медитація - як спосіб життя, або світ без ілюзій та страху

  Медитація - як спосіб життя, або світ без ілюзій та страху · Jane Holiday · 10.07.2017 12:20

  Якщо ви захоплюєтеся здоровим способом життя і багато читаєте про зняття стресу, то частіше за все ви, мабуть, зустрічали таке поняття, як медитація, але досі більшість людей не розуміють, що це таке. Медитація, як спосіб життя, дає людині великі можливості, але для цього потрібно зрозуміти, чим вона є насправді. Усе про свідомість та медитацію ви можете прочитати за посиланням.


 • 7 ідей для вашого бізнесу, які справді працюють

  7 ідей для вашого бізнесу, які справді працюють · Jane Holiday · 28.06.2017 12:44

  Успішні підприємці радо діляться власними секретами, які привели їх до колосального успіху в бізнесі.


 • Сплануйте добудову другого поверху у вашому домі правильно

  Сплануйте добудову другого поверху у вашому домі правильно · Jane Holiday · 26.06.2017 16:09

  Однією із суттєвих переваг приватного спорудження є можливість розширити житлову площу. Можна до уже існуючої будівлі добудувати частину, або ж побудувати другий поверх. В цій статті ми зупинимося на ключових моментах планування та будування другого поверху на уже готовій будівлі.


 • Доглядайте за своїм холодильником правильно

  Доглядайте за своїм холодильником правильно · Jane Holiday · 20.06.2017 13:09

  Купуючи новий холодильник споживач сподівається на те, що агрегат прослужить дуже довго, так воно і є, якщо не забувати за ним доглядати. Дізнайтеся основні правила догляду з цієї статті.