Меркурій - планета таємниць Автор: lesya · Опубліковано: 09.09.2010 08:23 · Розділ: Наука

Вчені НАСА з Центру космічних польотів ім. Р. Годдарда серйозно займаються вивченням Меркурія.

Сонячний вітер та численні метеорити змушують екзосферу постійно змінюватися. Така мінливість не дарма привертає увагу астрономів. На даний час Меркурій переживає великі катастрофи – потужний сонячний вітер разом з швидкісними мікрометеоритами. Тонка газова оболонка – екзосфера – не набагато щільніша, ніж вакуум, тому не може достатньо захистити планету. Вона постійно змінюється, поповнюючись калієм, кальцієм, магнієм, натрієм та іншими елементами, які вивільняються з грунту Меркурія за допомогою сонячного вітру. Насичена різноманітними елементами екзосфера активно реагує на сонячне світло, вітер, магнітне поле, і її дивовижна мінливість може знадобитися вченим для майбутніх наукових досліджень.

На основі даних, отриманих вченими протягом космічної місії зонду Messenger, було створено портрет планети. Однак як змоделювати Меркурій, якщо жоден космічний апарат не досягав його поверхні? Тому вченим доводиться шукати непрямі методи дослідження. Приміром, вивчати Місяць. Як і на Меркурії, на Місяці відбуваються схожі процеси переміщення речовин з поверхні в надто тонку екзосферу. Коли вчені захотіли вияснити, який грунт зумовлює підвищення концентрації натрію й калію в екзосфері, вони змушені були вивчати зразки місячного грунту, привезеного 16-ма радянськими апаратами серії «Місяць».

Атоми й молекули атмосфери Землі рухаються різко, тому їх зіткнення неминучі. Однак в екзосфері Меркурія вони частіше падають на поверхню, аніж знаходять одне одного. Спостереження наземних телескопів і MESSENGER-а показують, що магній, натрій і кальцій вивільняються з грунту внаслідок відмінних процесів, тому й ведуть себе в екзосфері по- різному.

Дослідники вважали, що основним фактором процесу вивільнення натрію є зіткнення заряджених часток з поверхнею планети, внаслідок якого й відбувається вивільнення натрію, яке має назву іонного розпилення. Однак виявилося, що найбільше стимулює цей процес явище відокремлення поглиненої речовини внаслідок коливальних рухів, посилених ударами іонів. Атоми натрію підштовхуються сонячним вітром та витягуються у великий хвіст, схожий із хвостом комети. Завдяки йому можна зробити висновок про вплив сонячної радіації на екзосферу. Дослідження також виявили, що 15% викидів натрію пов’язані з зіткненнями мікрометеоритів.

Найбільша концентрація натрію спостерігається на Південному та Північному полюсах планети, однак вдалося вияснити, що в Північній частині рівень насичення екзосфери цим елементом на 30% більший, аніж на півдні. Причина в тому, що на Північному полюсі протонне бомбардування поверхні інтенсивніше в чотири рази. Це пояснюється тим, що сонячний вітер тисне на магнітне поле планети під кутом, викривлюючи його.

Космічний апарат MESSENGER першим знайшов магній в екзосфері Меркурія. Вчені очікували, що найвища концентрація магнію – на поверхні планет. Натомість MESSENGER виявив значну концентрацію магнію над Північним полюсом планети, де він протягом деякого часу зберігав свою щільність, а потім його концентрація несподівано різко знизилася. Більше такого явища не спостерегли, й вчені не знаходять йому пояснень. Вчені відзначають, що температура цього магнію може досягати десятків тисяч градусів, водночас на поверхні температура значно нижча (400 градусів). Процеси, що відбуваються на поверхні, не можуть бути причиною появи розпеченого магнію, однак істинне походження цього явища поки що невідоме.

таємниці Меркурія залишаються нерозгаданими
таємниці Меркурія залишаються нерозгаданими

Можливо, численні таємниці Меркурія будуть розгадані після того, як у березні 2011 року MESSENGER вийде на орбіту найближчої сусідки Сонця.

Джерело: newsland.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.