Води на місяці ніколи не було Автор: Vlad · Опубліковано: 24.08.2010 15:40 · Розділ: Наука

Ймовірно, людству так і не вдасться вичавити воду з місячних каменів. Новий аналіз зразків, доставлених астронавтами з Місяця, показує, що ймовірність того, що вода коли-небудь існувала під місячною поверхнею, практично рівна нулю.

Зліва - мікрофотографія (П. Бергер і С. Ширер), праворуч - місячна порода (НАСА). Фото sciencemag.org
Зліва - мікрофотографія (П. Бергер і С. Ширер), праворуч - місячна порода (НАСА). Фото sciencemag.org

Вчені десятиліттями сперечаються про можливість існування води на Місяці. Теоретично, так і має бути, оскільки колись Місяць був частиною Землі. (Супутник нашої планети утворився внаслідок катастрофічного зіткнення Землі і об'єкта, розмірами з Марс, більше 4 мільярдів років тому). Тим не менше, початковий аналіз порід, привезених командою «Аполлона» в 1970-х і 1980-х роках, не надав ніяких доказів існування місячної води. Значно пізніше, з використанням удосконаленого обладнання для вивчення молекулярних складових порід, дослідникам вдалося виявити наявність незначної кількості водню - індикатора води. Однак суперечок на цю тему так і не настало.

Відповідь на це питання є дуже важливим, оскільки дослідники розраховують на використання місячної води для виробництва ракетного палива для майбутніх далеких космічних польотів.

На даний момент команда вчених намагається розгадати цю таємницю шляхом порівняння співвідношень двох ізотопів, або форм, хлору, які містяться в місячних і земних породах. Дослідники вже проводили аналогічні аналізи земних і метеоритних порід, тому вони вирішили виконати те ж саме і з місячними зразками. Отримані результати невтішні: на Місяці ніколи не було води.

Геохімік і провідний автор дослідження Закарі Шарп (Zachary Sharp) з університету Нью-Мексико в Альбукерці, пояснив, що співвідношення ізотопів хлору є досить надійним показником кількості водню, що міститься в планетарних тілах. Тут, на Землі, вулканічні виверження піднімали лаву, що містить величезну кількість летких речовин, таких як двоокис вуглецю, сірка, водяна пара і хлор. Разом з охолодженням лави, ці гази «витікали» в атмосферу. При цьому вони взаємодіяли один з одним і залишали після себе сліди у вигляді співвідношення ізотопів, які й можуть розповісти про відносні кількості речовин. На поверхні Землі співвідношення ізотопів хлору постійне, оскільки елемент не в русі взаємодіє з воднем. Але на Місяці було виявлено велику різноманітність таких взаємин. Згідно з твердженнями вченого, цього могло і не статися, якби на Місяці була б необхідна кількість водню.

У підсумку, за його словами, причиною таких результатів може бути лише те, що вміст водню на Місяці в 10000-100000 тисяч менше, ніж на Землі.

Джерело: science.ua


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.