Вчені знайшли місце зимівлі акул Автор: Вікторія · Опубліковано: 12.05.2009 11:38 · Розділ: Цікаві факти

Вже більш як півстоліття вчені намагалися розгадати загадку, де і як проводять зиму акули. Єдине, що було відомо біологам, це те, що риби заселяють Карибський регіон та мігрують на зимовий період в невідомому напрямку. Проте недавно вдалося відстежити шляхи сезонної міграції гігантської акули. Ця риба є другою за величиною, поступаючись лише китовій акулі. Її довжина досягає 13 метрів. Не дивлячись на значні розміри, ця істота харчується переважно планктоном. Щогодини вона пропускає через зябра до 2000 тон води, відфільтровуючи здобич.

У пошуках їжі гігантська акула може долати величезні відстані, а також здатна проводити по декілька місяців під водою на глибині до 700 метрів. Попередні дослідження цих істот дозволили зафіксувати своєрідний рекорд серед акул – одна риба провела під водою на глибині 200 метрів майже п'ять місяців, жодного разу не піднімаючись до поверхні. Раніше вчені вважали, що взимку гігантські акули занурюються ближче до дна і впадають в сплячку. А згодом теорія була переглянута. Науковці дійшли висновку, що тварина проводить зимовий період на глибині 800-1000 метрів, полюючи на глибоководний планктон.

А останні спостереження показали, що обидві теорії абсолютно помилкові. Насправді акули зимують в місцях, де панують тепліші течії. Морський біолог із США Грег Скомел спостерігав поведінку 25 гігантських акул впродовж кількох місяців. Для цього за допомогою спеціального гарпуна до тварин були прикріплені передавачі, які повідомляли свої координати супутнику, а також збирали дані про температуру води, глибину занурення та ступені освітленості. Оскільки акули часто та надовго занурюються під воду, передавачі, забезпечені автономними елементами живлення, були запрограмовані для трансляції даних в ті моменти, коли акула піднімається до поверхні. Таким чином, вчені могли безперервно спостерігати за міграцією гігантських акул, частина з яких попрямувала до Саргасового моря, а частина – до побережжя Пуерто-ріко та Гватемали. П'ять акул здійснили подорож довжиною 2400 кілометрів і досягли дельти Амазонки та побережжя Бразилії.

Фото взято з сайту news.mail.ru
Фото взято з сайту news.mail.ru

«Це все одно, що знайти полярних ведмедів посеред штату Канзас, — прокоментував Грег Скомел. — Для нас це було абсолютно неймовірне відкриття». Детальне вивчення даних з передавачів показало, що значну частину шляху тварини знаходилися на глибині від 300 до 1000 метрів. Там же вони провели зимові канікули і повернулися додому. В цілому істоти були під водою, не піднімаючись до поверхні, близько п'яти місяців. За свідченнями термометрів вчені визначили, що весь цей час акули перебували в приблизно одноманітному температурному середовищі. Якщо ставало холодніше, вони піднімалися вище до прогрітих сонячними променями шарів води; якщо ж в дорозі зустрічалася тепла течія, то спускалися на глибину. Ретельне вивчення отриманих даних і, можливо, повторення спостережень дозволять морським біологам виробити точну теорію щодо зимівлі гігантських акул.

Проте не всі акули здійснюють сезонні міграції. Морські гіганти які мешкають в Північній Атлантиці поблизу побережжя Великобританії просто занурюються на значну глибину і змінюють свій звичний раціон. Тобто поводяться так, як описувалося попередніми теоріями.

Команда під керівництвом Грега Скомела продовжує дослідження гігантських акул. Зараз вчені зайняті пошуками відповіді на питання: «Навіщо акули здійснюють такі далекі подорожі». Адже навіть з настанням холодів в ареалі їх проживання завжди можна знайти місця з оптимальною температурою, при цьому раціон гігантських акул нітрохи не страждає – концентрація планктону залишається незмінною. Біологам належить з'ясувати, що вабить цих риб в тропічні води. Можливо, це якось пов'язано з репродукцією – тепла вода, багатий раціон і захищеність від інших хижаків сприяють народженню та вигодовуванню потомства.

Як тільки вчені отримають однозначну відповідь щодо цілей дальніх плавань гігантських акул, однією «білою плямою» в зоології стане менше.

Джерело news.mail.ru


Інші новини розділу