День міжнародної солідарності трудящих Автор: Lesly · Опубліковано: 01.05.2009 11:29 · Розділ: Пам'ятні дати

Походження Дня солідарності трудящих нерозривно пов’язане з боротьбою за коротший робочий день, яка розпочалася практично з початком введення фабричної системи виробництва в США.

Хоча домінуючою причиною перших страйків в країні була мізерна заробітна плата, питання коротшого робочого дня та право на створення робітничих організацій не були другорядними вимогами робітників. Згодом, в умовах все зростаючої тривалості робочого дня (яка іноді досягала 15-20 год. на день), вимога значного його скорочення стала визначальною.

Страйки 1877 року, в яких було задіяно десятки тисяч працівників залізниці та сталеварної промисловості були придушені спільними діями державних та столичних військових сил. Проте вже на початку 80-х вони розгорнулися з новою силою. Слід зауважити, що вони носили здебільшого мирний характер. В 1886 році кількість працівників, що безпосередньо приймали участь в боротьбі за 8-годинний робочий день досягла 500 000 чол. Центом руху за скорочення робочого дня було м. Чикаго.

1 травня 1886 року страйкували не тільки жителі Чикаго. До них приєдналися працівники Нью-Йорка, Балтимора, Вашингтона, Мілуокі, Цинцинатті, Пітсбурга, Детройта та ін. Проте демонстрація була зірвана працедавцями та представниками тогочасної влади, які сподівалися приглушити робітничий рух, знищивши його лідерів. Цей день увійшов в історію, як апогей боротьби за 8-годинний робочий день.

4 травня відбулася демонстрація на площі Хеймаркет (Haymarket Square) як протест проти поліцейської розправи над мітингуючими 3 травня, де було вбито 6 робітників, багато отримало поранення. Демонстрація була мирною і вже добігала до завершення, коли на місце події прибула поліція та пішла в атаку на демонстрантів. Сутичка закінчилася тим, що 7 поліцейських та 4 страйкарів було вбито.

Відповіддю чиказької верхівки на вимоги демонстрантів стала кривава бійня на площі Хеймаркет, запроторення за грати лідерів руху та погіршення умов праці для робітників.

Рух за скорочений робочий день відновився 1888 року, а вже через рік охопив всю країну.

14 липня 1889 року, після доповіді американських делегатів про робітничий рух в США, Паризьким Конгресом було прийняте рішення щодо організації «інтернаціональної демонстрації, коли у всіх країнах та містах в один визначений день струджені маси вийдуть на вулиці з вимогою офіційного скорочення робочого дня до 8 годин». Днем для проведення демонстрації було обрано 1 травня.

Вже 1890 року Міжнародний день солідарності трудящих відзначався в багатьох країнах світу масовими демонстраціями та страйками, хоча влада намагалася придушити їх силами правоохоронних органів. З середини 90-х років ХІХ століття на травневих демонстраціях почали проголошуватися вимоги покращення життєвих умов, заклики до міжнародної солідарності й боротьби проти мілітаризму та війни.

В радянські часи першотравневі демонстрації набули нового розмаху й масовості. Але на відміну від західних країн, де вони переросли в карнавальні дійства, носили соціально-політичний характер.

Відоме гасло "Мир, праця, травень!" на довгі десятиліття закарбувалося в пам’яті людей.

Джерела: www.sviato.in.ua

uk.wikipedia.org

marxist.com

wsm.ie


Інші новини розділу

 • Сьогодні світ відзначив Міжнародний день пива

  Сьогодні світ відзначив Міжнародний день пива · lesya · 07.08.2015 23:05

  Сьогодні світ відзначає незвичне свято - Міжнародний день пива (англійською International Beer Day). Свято є неофіційним, але за вісім років свого існування воно нбуло небувалого розмаху, перетворившись з невеликого фестивалю на масштабне дійство, яке святкують на п’яти континентах.

  Міжнародний день пива, за уже усталеною традицією, відзначають в першу п’ятницю серпня. А засновником дійства став Джесс Авшаломов, один власник бару в американському місті Санта-Круз. Літній період Джесс вибрав тому, що, по-перше, на вулиці стоїть спека, тож і кухоль прохолодного напою любителі пива вип’ють залюбки, по-друге, серпень є досить віддаленим від інших пивних свят. І щоб не було забагато алкоголю, він вирішив відсвяткувати День пива у серпні.

  Вперше цю дату відзначили у 2007 році в місті Санта-Круз, штат Каліфорнія. Вже через чотири роки цей невеликий містечковий фестиваль став міжнародним святом, що відзначалося в ста тридцяти восьми містах двадцяти трьох країн світу. Ще рік по тому дійство охопило двісті сім міст у п’ятдесяти країнах.


 • Сьогодні світ відзначає День шоколаду

  Сьогодні світ відзначає День шоколаду · lesya · 11.07.2014 13:55

  Усі дівчата, які, дбаючи про власну фігуру, змушені відмовлятися від улюблених шоколадних ласощів, сьогодні мають повне право себе потішити довгоочікуваними солодощами – в цей день, одинадцятого липня, світ відзначає Всесвітній день шоколаду. Свято вже досить немолоде, адже його заснували французи ще в 1995 році.


 • У Москві вшанували Володимира Висоцького

  У Москві вшанували Володимира Висоцького · kseniya_www · 01.08.2013 20:21

  25 липня виповнилося 33 роки з дня смерті легендарного артиста, поета і музиканта Водимира Висоцького. У Москві ця дата була відзначена Днем пам’яті.


 • Сьогодні у світі відзначають День таксиста

  Сьогодні у світі відзначають День таксиста · lesya · 22.03.2013 13:54

  Сьогодні всі водії таксі відзначають своє професійне свято - 22 березня у світі традиційно святкують Міжнародний день таксиста.


 • В Італії відзначили День дерева

  В Італії відзначили День дерева · lesya · 22.03.2012 16:27

  Вчора, 21 березня, в Італії відзначили День дерева. Це свято, яке традиційно відзначають в Італії, є символом оновлення та єднання людини з природою.