Винайдено пристрій, що здатен поглинати лазерний промінь Автор: Lesly · Опубліковано: 06.08.2010 10:16 · Розділ: Нові технології

Фізики з Єльського університету (США) здивували наукове співтовариство своїм новим відкриттям: через півстоліття після винаходу лазера, який сьогодні застосовується в найрізноманітніших сферах життя людини (від сканерів в супермаркеті, до музичних CD), було створено антилазер. Фактично новий пристрій здатен уловлювати світлові хвилі певної довжини.

Як відомо, лазер дозволяє посилювати випромінювання строго визначеної частоти і, в результаті продукувати "чистий" промінь світла, що не містить "домішок" інших частот. Натомість, в основі ідеї антилазера лежить протилежний принцип: науковці розробили пристрій, який не посилює певні хвилі, а вибірково поглинає їх. "Просто вражаюче, як ми примудрилися протягом півстоліття використовувати лазер і не замислитися про таку очевидну річ," – прокоментував відкриття Марін Сольячіч, фізик з Массачусетського технологічного інституту.

Спеціалісти, що розробили антилазер, називають його когерентним досконалим поглиначем, або інвертованим у часі лазером, оскільки принцип дії приладу нагадує лазер запущений назад в часі, який замість того, щоб випускати промені, поглинає їх.

Сама ж ідея нового пристрою виникла тоді, коли науковці задумалися, що буде, якщо замінити відображаючі елементи лазера абсорбуючими. Незвичайні властивості антилазеру надає особливий матеріал, що знаходиться усередині пристрою і поглинає більшу частину фотонів відповідної частоти, що потрапляють на нього, а хвилі, які залишилися не поглиненими взаємознищуються під дією інтерференції.

Одне з можливих застосувань антилазера - реле в оптичних комп'ютерах, в яких замість електронів використовуються фотони. Робоча модель антилазера в даний час проектується в Єльському університеті під керівництвом доктора Хюі Цао.

Нещодавно два інші колективи фізиків представили практичні розробки, що здатні модифікувати традиційні лазери. Зокрема, було створено прототип спазера - лазера, який підсилює виключно звукові хвилі.

Джерело: ru-expo.ru


Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.