Запропоновано ще одну версію загибелі Олександра Македонського Автор: Lesly · Опубліковано: 19.07.2010 15:12 · Розділ: Наука

Міжнародна група дослідників запропонувала на розгляд науковців нову версію причини смерті Олександра Македонського (356-323 р. до н. е.). За розповідями давніх істориків, видатного полководця всіх часів отруїли водою з річки Стікс, яка, за древніми віруваннями, навіть богів лишала можливості дихати, говорити і рухатися протягом року. Інші ж історичні джерела тих часів свідчать, що води Стіксу могли розчиняти кристали, кераміку та бронзу.

“Жоден древній автор не ставить під сумнів отруйні властивості Стікса”, - наголошує один із дослідників Адріенна Мейор зі Стенфордського університету (США). Дослідники припускають, що античний Стікс - це сучасна річка Мавронері (що в перекладі означає “чорна вода”). Падаючи з вапнякової скелі, вона формує другий по висоті водоспад Греції. Однак з невідомих причин геохімія цього потоку до цього дня залишається недослідженою.

Декоративний диск із зображенням Олександра Македонського (сучасна репліка стародавнього зображення). Фото взято з сайту compulenta.ru
Декоративний диск із зображенням Олександра Македонського (сучасна репліка стародавнього зображення). Фото взято з сайту compulenta.ru

Американські науковці припустили, що токсичність вод Мавронері пояснюється наявністю в них каліхіміцину, продукту обміну речовин бактерії Micromonospora echinospora. “Це надзвичайно токсична, грам-позитивна грунтова бактерія, що лише нещодавно потрапила в поле зору сучасної науки, - пояснює Антуанетта Хейз, токсиколог фармацевтичної компанії Pfizer, що приймала участь в дослідженні. - Вона була виявлена в 1980-х роках у твердих відкладеннях карбонату кальцію у Греції”.

“Ми не стверджуємо, що Олександр був убитий за допомогою саме цієї отрути або, що він взагалі був отруєний, - зауважила доктор Мейор. - Разом з тим така священна отрута, гідна богів, була б цілком відповідним напоєм для Олександра, який проголосив себе божим сином.”

Полководець, як відомо, відчув гострий приступ болю в області печінки під час чергової гулянки у Вавилоні. З високою температурою повелителя могутньої імперії, що простягалася від Греції до Індії, зліг на 12 днів, протягом яких стан погіршився ще більше. Олександр міг тільки рухати очима і руками, а здатність говорити його покинула. 11 червня 323 року до н. е., незадовго до тридцять третього дня народження, Олександра оголосили мертвим.

Медики вже запропонували безліч причин смерті великого полководця: від алкоголізму, сепсису, панкреатиту, малярії, лихоманки Західного Нілу і тифу до випадкового або навмисного отруєння чемерицею, миш'яком, аконітом або стрихніном. Проте більшість експертів відмовилися від “отруйної” гіпотези, зважаючи на те, що існує небагато токсинів, які здатні викликати лихоманку, і навряд чи вони були доступні ворогам Олександра.

Однак такий легко доступний цитотоксин, як каліхіміцин, може викликати високу температуру, озноб, гострі м'язові і неврологічні болі. “Особисто я думаю, що Олександр помер від природних причин - черевного тифу або передозування чемериці, якою його лікували, - говорить Річард Стоунман, автор книги “Життя легенди: Олександр Великий”, - але каліхіміцин дуже добре пояснює репутацію Стікса”.

Джерело: compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.