Археологи розкопали найбільший давньоримський канал Автор: Lesly · Опубліковано: 16.07.2010 11:35 · Розділ: Культура

Британські археологи з університетів Кембриджу й Саутгемптона у співпраці з фахівцями з Британської школи в Римі розкопали найбільший канал Римської імперії, будівництво якого розпочалося при Клавдії (41-54 роки н. е.). Фактично, це одна з найважливіших водних артерій античності шириною 90 м і довжиною більше трьох кілометрів, що з'єднувала морські ворота Рима, місто Порт, з річковими - Остією.

Варто зазначити, що саме існування каналу безліч істориків піддавали сумнівам, схиляючись до думки, що товари з Порту доставлялися до Риму сушею, по дорозі Флавія. “Це абсолютно неймовірно! - Вигукує керівник трирічних розкопок Саймон Кей. - Канали, що будувалися одночасно з ним мали в ширину всього 20-40 метрів. А цей такий великий, що, судячи з усього, на ньому був ще й острів з мостами”.

Вид на стародавній канал. Фото взято з сайту telegraph.co.uk
Вид на стародавній канал. Фото взято з сайту telegraph.co.uk

Багато сучасних відкриттів доводять, що раніше об'єми торгівлі між Римом і провінціями суттєво недооцінювався. При цьому, імпорт з Північної Африки був особливо жвавим: із сучасних Лівії і Тунісу везли олії, вино і пікантний рибний соус гарум, який через характерний запах було заборонено виготовляти в містах. А з провінцій Африки та Єгипту йшов величезний потік зерна, який не припинявся аж до V і можливо VI століть, коли імперія вже припинила своє існування.

Крім самого каналу, під час розкопок археологи виявили і величезні складські приміщення, імператорський палац, а також невеликий амфітеатр часів Траяна і Адріана (кінець I - початок II століття н. е.). Знайдено також з десяток людських скелетів та біломармурову голову бородатого чоловіка, що датується II - III століттям. Найбільш ймовірно, переконані експерти, це голова Улісса.

На сьогодні про Порт відомо значно менше, ніж про Остію. У VI столітті місто було покинуте через замулення, що ускладнює і його розкопки. З цієї ж причини більша його частина повинна була добре зберегтися.

Джерело: telegraph.co.uk


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?