Виявлено найдавнішу письмову пам'ятку Ізраїля Автор: Lesly · Опубліковано: 13.07.2010 12:52 · Розділ: Культура

Співробітники Інституту археології Єврейського університету в ході розкопок між південною стіною Старого міста і Містом Давида виявили фрагмент глиняної таблички з текстом, що відноситься до XIV століття до н. е. За словами вчених це найстаріший письмовий документ, коли-небудь виявлений на території Єрусалиму.

Розмір безцінного артефакту становить всього 2 на 2,8 см і сягає 1 см в товщину. Фахівці стверджують, що виявлений ними фрагмент таблички — це живе свідчення важливої ролі Єрусалиму, яку він відігравав уже наприкінці бронзового віку, задовго до того, як став столицею царя Давида.

Фрагмент таблички, виявлений під час розкопок в Старому місті. Фото взято з сайту jpost.com
Фрагмент таблички, виявлений під час розкопок в Старому місті. Фото взято з сайту jpost.com

Звісно, розшифрувати зміст послання, написаного стародавніми клинописних знаками, вченим не вдалося. Однак виразний текст (де чітко видно слова “ти”, “ти був”, “їх”, “робити” і “пізніше”) та якість письма видають руку висококваліфікованого фахівця. Вчені припускають, що скоріше за все це був придворний писар, оскільки фахівця такого класу в ті часи можна було знайти тільки у вищих прошарках суспільства.

Спеціалісти з Єврейського університету, які займалися розшифровкою напису, припустили, що в їхніх руках частина дипломатичного листування. Якщо таке припущення підтвердиться, то вчені зможуть робити висновки про те, що Єрусалим був великим політичним центром тієї епохи.

На початку цього року інша група археологів виявила у Старому місті фрагмент міських укріплень, які датуються періодом правління царя Соломона і Першого храму (близько 1000 років до н. е.). Експерти стверджують, що в той час звести такі потужні стіни (70 м у довжину та 6 м у висоту) могла тільки сильна держава, що володіла значними матеріальними і людськими ресурсами.

Джерело: compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?