Комп'ютер здатен розшифровувати мертві мови Автор: Lesly · Опубліковано: 01.07.2010 12:59 · Розділ: Наука

Вчені з Массачусетського технологічного інституту довели, що комп'ютер здатен розшифрувати написи, виконані мертвою мовою — вони розробили програму, яка за дві години розшифрувала вже давно забуту мову семітської сім'ї — угаритську.

Принцип роботи розробленої американськими вченими програми полягає в порівнянні слів, написаних угаритською зі словами з близькоспорідненої мови - івриту - у пошуках спільних коренів. У своїй роботі дослідники виходили з припущення про те, що між різнорівневими елементами споріднених мов можна виявити подібності як на рівні знаків алфавіту, так і на рівні частин слів (морфем).

Табличка написана угаритською мовою. Фото взято з сайту lenta.ru
Табличка написана угаритською мовою. Фото взято з сайту lenta.ru

Варто зазначити, що угаритська мова раніше вже була розшифрована “вручну”, в іншому випадку дослідники не могли б перевірити точність роботи програми. Випробування розробки пройшли доволі успішно: машина вірно знайшла відповідності в івриті 29 з 30 літер. Крім того, програма правильно розпізнала 60% угаритських слів, які мають “родичів” в івриті.

Поштовхом до такого експерименту стала книга “Загублені мови” Ендрю Робінсона, в якій він заявив, що машини не володіють тим сплавом логіки та інтуїції, які необхідні археологам і лінгвістам для розуміння мертвих мов.

Вчені стверджують, що навіть якщо їхня програма не розшифрує стародавні написи, то однозначно допоможе розробникам автоматичних перекладачів.

Джерело: lenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.