Сьогодні святкуємо День матері Автор: Вікторія · Опубліковано: 10.05.2009 01:18 · Розділ: Пам'ятні дати

День Матері відзначається у другу неділю травня, в місяць Пречистої Діви Марії, яка благословила у хресну путь свого сина – Спасителя людства. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва і допомоги.

Ідея вшановування всіх матерів світу в один особливий день народилась в середині ХХ століття в Англії. Вона не була зовсім новою, про це повідомлялось вже в 1644 році. Кожна неділя в середині Великого посту у Ворсістер – особливий день, коли всі діти і внуки зустрічаються з головою сім’ї і влаштовують святкування. Так з ХVII по XIX століття у Великобританії відзначалась «Материнська неділя» ( «Mothering Sunday») або «Мамин день». Це було свято всіх матерів Англії.

А от у вікторіанські часи дітей із малозабезпечених родин в ранньому віці відсилали працювати далеко від дому, а гроші, які вони заробляли, поступали до сімейного бюджету. Один день на рік цим дітям дозволялось провести вдома з батьками. Вони приносили матерям і бабусям невеличкі подарунки, такі як букетики квітів або ж свіжі яйця. В Материнську неділю всі слуги отримували вихідний, вони повертались до своїх родин, щоб провести цей день зі своїми матерями. Святкової атмосфери цьому дню надавав спеціальний торт, так званий «материнський торт». Свято зникло в XVIII столітті, а в XIX столітті відродилось в американському штаті Західна Вірджинія, коли 7 травня 1906 року у Філадельфії померла Мері Джарвіс.

Смерть цієї поважної і набожної жінки оплакували брати та сестри по методистській общині, але для її доньки Анни Джарвіс – це стало справжньою трагедією. Життя без люблячої і мудрої матері було нестерпне для бездітної Анни. Її мучили докори сумління, що при житті вона не встигла виразити матері всю свою любов та вдячність. В річницю смерті своєї мами, вона замовила поминальну службу. Після цього вона і ще багато інших жінок надіслали сенаторам та конгресменам тисячі листів з пропозицією впровадити таке свято. Що і сталось сім років опісля при правлінні президента Вудро Вілсона, що ухвалив постанову Конгресу, згідно якої Свято Матері мало відзначатися щороку в другу неділю травня.

З того часу в США всі вшановують своїх матерів, дарують їм квіти і подарунки, надсилають привітальні листівки. Дорослі діти навідують своїх матерів в цей день або вітають їх по телефону, якщо живуть далеко один від одного. А малеча, разом з батьками влаштовують вдома свято і виконують всю домашню роботу, щоб мами хоч раз в рік відпочивали, бо решту 364 днів мами працюють – і на роботі, і дома – не тільки не менше своїх чоловіків, а набагато більше. Недаремно в Америці є прислів’я «A woman’s is never done » – «Жіночі турботи не закінчуються ніколи».

Після першої світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині, Чехословаччині. Серед української громади День Матері вперше відзначив Союз українок в Канаді у 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика «Жіноча доля» Олена Кисилевська. Відтоді День Матері в другу неділю травня відзначали дуже широко. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, які масово писали письмові звернення до влади про узаконення свята, як державного, свято Матері повернулось в Україну.

Адміністрація сайту вітає всіх матерів зі святом та дарує наступні віршовані рядки:

Хай дороги стеляться крилато,

Будуть чисті, рівні, як струна,

А добро не оминає хату,

Як не обминає цвіт весна

Хай здоров’я, радість і достаток

Сипляться на вас, як вишні цвіт,

Хай малює доля з буднів свято,

І Господь дарує Вам багато літ.

Джерела: tamada.lviv.ua

uk.wikipedia.org


Інші новини розділу

 • Сьогодні світ відзначив Міжнародний день пива

  Сьогодні світ відзначив Міжнародний день пива · lesya · 07.08.2015 23:05

  Сьогодні світ відзначає незвичне свято - Міжнародний день пива (англійською International Beer Day). Свято є неофіційним, але за вісім років свого існування воно нбуло небувалого розмаху, перетворившись з невеликого фестивалю на масштабне дійство, яке святкують на п’яти континентах.

  Міжнародний день пива, за уже усталеною традицією, відзначають в першу п’ятницю серпня. А засновником дійства став Джесс Авшаломов, один власник бару в американському місті Санта-Круз. Літній період Джесс вибрав тому, що, по-перше, на вулиці стоїть спека, тож і кухоль прохолодного напою любителі пива вип’ють залюбки, по-друге, серпень є досить віддаленим від інших пивних свят. І щоб не було забагато алкоголю, він вирішив відсвяткувати День пива у серпні.

  Вперше цю дату відзначили у 2007 році в місті Санта-Круз, штат Каліфорнія. Вже через чотири роки цей невеликий містечковий фестиваль став міжнародним святом, що відзначалося в ста тридцяти восьми містах двадцяти трьох країн світу. Ще рік по тому дійство охопило двісті сім міст у п’ятдесяти країнах.


 • Сьогодні світ відзначає День шоколаду

  Сьогодні світ відзначає День шоколаду · lesya · 11.07.2014 13:55

  Усі дівчата, які, дбаючи про власну фігуру, змушені відмовлятися від улюблених шоколадних ласощів, сьогодні мають повне право себе потішити довгоочікуваними солодощами – в цей день, одинадцятого липня, світ відзначає Всесвітній день шоколаду. Свято вже досить немолоде, адже його заснували французи ще в 1995 році.


 • У Москві вшанували Володимира Висоцького

  У Москві вшанували Володимира Висоцького · kseniya_www · 01.08.2013 20:21

  25 липня виповнилося 33 роки з дня смерті легендарного артиста, поета і музиканта Водимира Висоцького. У Москві ця дата була відзначена Днем пам’яті.


 • Сьогодні у світі відзначають День таксиста

  Сьогодні у світі відзначають День таксиста · lesya · 22.03.2013 13:54

  Сьогодні всі водії таксі відзначають своє професійне свято - 22 березня у світі традиційно святкують Міжнародний день таксиста.


 • В Італії відзначили День дерева

  В Італії відзначили День дерева · lesya · 22.03.2012 16:27

  Вчора, 21 березня, в Італії відзначили День дерева. Це свято, яке традиційно відзначають в Італії, є символом оновлення та єднання людини з природою.