За розмір шрамів відповідають білки Автор: Lesly · Опубліковано: 14.06.2010 12:41 · Розділ: Медицина

Вчені з Університету штату Іллінойс (США), які займалися вивченням механізму формування рубців, виявили білок, що відіграє ключову роль у процесі загоювання ран, впливаючи на величину майбутнього шраму.

Якщо організм отримує серйозні пошкодження, до області рани збираються особливі клітини — фібробласти, що виробляють білки позаклітинного матриксу (як, наприклад, колаген), які формують своєрідний каркас для нової тканини.

При цьому, деякі фібробласти переходять в стан репродуктивної “сплячки” або передчасного старіння. Раніше вчені були схильні вважати, що подібні процеси відбувається з клітинами, які зазнали ушкоджень ДНК, що унеможливлювало їх подальше розмноження, і відносили їх до ймовірних чинників переродження клітин з нормальних у злоякісні.

Розмір шрамів залежить від активності білків. Фото взято з сайту ento.vt.edu
Розмір шрамів залежить від активності білків. Фото взято з сайту ento.vt.edu

Тепер же було встановлено, що фібробласти в стадії старіння не тільки припиняють виробляти колаген, але і продукують білки, що прискорюють розпад вже наявного колагену і призводять до деградації позаклітинного матриксу. За цей процес відповідає білок CCN1. Натомість в лабораторних мишей з недіючої формою CCN1 фібробласти в області пошкодження не переходили у фазу старіння і навколо рани формувалася надмірна кількість рубцевої тканини. Якщо ж на рани таким тваринам наносився зазначений білок, то фібробласти активно “старіли”, перешкоджаючи формуванню рубця.

Завдяки цій дослідницькій праці вдалося з'ясувати, що старіння фібробластів - нормальний фізіологічний процес, який перешкоджає надмірному рубцюванню.

Науковці стверджують, що результати їхньої роботи будуть досить актуальними по відношенню до цілого ряду захворювань, включаючи вірусні інфекції, хронічний алкоголізм, діабет та ожиріння, в результаті якого може розвинутися фіброз печінки, що переростає в цироз.

Не менш актуальним дане відкриття буде і в сфері лікування інфарктів, коли спостерігається часткова заміна серцевого м'яза рубцевою тканиною.

Джерело: abc-gid.ru


Інші новини розділу