Створено штучну форму життя Автор: Lesly · Опубліковано: 21.05.2010 12:29 · Розділ: Наука

Вченим вперше в історії вдалося створити живу клітину, здатну до поділу, генетичний код якої був зібраний в лабораторії з різних хімічних речовин; весь процес контролювався комп'ютерами. Проте така революція в синтетичній біології сприймається різними людьми по-різному, деякі навіть побоюються, що відкриття може в майбутньому становити загрозу для людства.

До цього досягнення Крейг Вентер і його колеги з інституту JCVI йшли 15 років. Вчені експериментували з пересадкою частин геному між видами, що незабаром дало їм можливість здійснити пересадку повного геному: в клітину-хазяїна було впроваджено штучний генетичний код, з якої попередньо видалили власну ДНК. У результаті будова клітини і її поведінка змінилася у відповідності до характеристик, які визначаються новим геномом.

Щоб переконатися, що клітини з імплантованим штучним геномом повноцінні, дослідники спостерігали за кількома їхніми поколіннями, які розмножувалися в чашках Петрі. Фото взято з сайту membrana.ru
Щоб переконатися, що клітини з імплантованим штучним геномом повноцінні, дослідники спостерігали за кількома їхніми поколіннями, які розмножувалися в чашках Петрі. Фото взято з сайту membrana.ru

ДНК штучної клітини створювалася за зразком генів бактерії Mycoplasma mycoides і була зібрана в лабораторії з нуля; крім того, до її структури були навмисно внесені деякі зміни (мутації). Тому новостворений геном і штучна клітина отримали назву Mycoplasma mycoides JCVI-syn1.0. "Це перший випадок, коли синтетична ДНК повністю контролює клітину", - розповідає Вентер. Він переконаний, що з часом дослідження в цій області дадуть можливість створювати клітини, які синтезуватимуть ліки, або навіть пальне. "Я думаю, вони приведуть до нової промислової революції", - додав науковець.

Проте, низка фахівців застерігає про можливу небезпеку, адже ніхто не може спрогнозувати можливі наслідки, якщо синтетичні клітини потраплять у природу. Наприклад, Хелен Уоллес з британської організації GeneWatch, яка наглядає за розвитком генетичних технологій, заявила: “Випускаючи штучні бактерії в районі забруднення навколишнього середовища з метою очищення, насправді ви “звільняєте” новий вид забруднення. Він не Бог, - продовжує вона, дорікаючи Крейга, - фактично він веде себе як людина, що намагається отримати прибуток від грошей, вкладених у технологію і уникнути регулювання, яке б обмежило її використання”.

Джерело: membrana.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.