Самки акул здатні розмножуватися без участі самців Автор: Lesly · Опубліковано: 05.05.2010 08:57 · Розділ: Природа

Дослідники довели наявність у акул здатності до партеногенезу, тобто можливості приносити здорове потомство без участі самців. Звіт науковців викладений в журналі New Scientist.

Партеногенез, який властивий близько70 видам тварин, передбачає розвиток статевих клітини самок у дорослий організм без попереднього запліднення. Цей спосіб розмноження дає живим організмам можливість вижити в умовах статевого дисбалансу. В основному патогенез поширений серед примітивних форм життя, хоча не є рідкістю серед деяких видів птахів, ящірок та риб.

Бамбукова акула Chiloscyllium plagiosum. Фото взято з сайту irishelasmobranchgroup.org
Бамбукова акула Chiloscyllium plagiosum. Фото взято з сайту irishelasmobranchgroup.org

До недавнього часу вчені сумнівалися в здатності акул до партеногенезу, однак в 2001 році в акули, що жила в акваріумі Бель-айл в Детройті (США), народилося дитинча, яке померло через три дні.

Проте, цей одиничний випадок не доводив, що акули здатні відтворюватися без участі самців і тому дослідники пішли іншим шляхом. Науковці відібрали сім незапліднених ікринок бамбукової акули. В інкубаторі з двох із них розвинулися здорові малюки. П’ятирічні спостереження довели, що в особин, які розвинулися тільки з материнського генетичного матеріалу не було жодних відхилень.

А нещодавно інший колектив дослідників знайшов відповідь на запитання, як ящіркам, що тривалий час розмножуються без самців, вдається зберігати генетичну різноманітність.

Джерело: lenta.ru


Інші новини розділу