Виявлено перших багатоклітинних тварин, які можуть жити без кисню Автор: Lesly · Опубліковано: 09.04.2010 15:31 · Розділ: Природа

Нещодавно було виявлено перших багатоклітинних тварин, які можуть існувати в умовах повної відсутності кисню. Ці раніше невідомі організми населяють басейн Атланта в Середземному морі.

В цьому регіоні солоність води настільки висока, що вона просто не змішується з кисневмісними водами, розташованими вище. Треба сказати, що раніше вважалося, що в таких суворих умовах можуть існувати тільки одноклітинні організми, але тепер доведено помилковість цієї думки.

В товщі морських вод Середземного моря гіперсолоні озера були виявлені у 1993 році. Ці три озера назвали іменами кораблів, які здійснили відкриття - Уранія, Атланта і Діскавері. Те, що ці басейни населені великою кількістю бактерій було встановлено у 2005 році. З того часу вони стали об’єктом бурхливих наукових дискусій. Зокрема, вчені намагаються зрозуміти, які процеси відбуваються у цих аномальних зонах, і як живим організмам вдається там виживати.

Ці маленькі істоти здатні існувати в умовах повної відсутності кисню. Фото взяте з сайту sciencedaily.com
Ці маленькі істоти здатні існувати в умовах повної відсутності кисню. Фото взяте з сайту sciencedaily.com

Виявлення в цих озерах багатоклітинних організмів зовсім спантеличило вчених. У виловлених організмів було взято радіоактивну пробу на лейцин (амінокислоту) і проведено флуоресцентний тест на наявність живих клітин, щоб переконатися, що істоти, коли їх піднімали з дна океану ще були живими.

В результаті ретельного вивчення у деяких особин було виявлено яйця, а також докази очевидної линьки, що дозволило вченим зробити висновки, що ці істоти проводять все своє життя в осадових шарах з дуже суворими умовами. А жити без кисню вони можуть завдяки тому, що в їхніх організмах відсутні мітохондрії - органели, які використовують О2 для підтримання життєдіяльності клітин. Функцію продукування енергії в цих істот виконують гідрогеносоми, які діють подібно до мітохондрій, але в анаеробному (безкисневому) середовищі.

Це відкриття важливе не тільки для океанологів: також воно свідчить про величезну різноманітність форм життя на нашій планеті. Крім того, дослідники вважають, що якщо життя може існувати там, де немає кисню, то, цілком ймовірно, воно може існувати і на інших планетах.

Джерело: all-news.net


Інші новини розділу